Bakan Başesgioğlu Samsun'da

Bakan Başesgioğlu Samsun'da

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, İşsizlik Sigortası Fonu İstismarcılarının En Ağır Şekilde Cezalandırılması İçin Bakanlık Çalışanlarına Talimat Verildiğini Söyledi.

Bakan Başesgioğlu Samsun'da

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, İşsizlik Sigortası Fonu istismarcılarının en ağır şekilde cezalandırılması için bakanlık çalışanlarına talimat verildiğini söyledi.

Bakan Başesgioğlu, 10 Ocak Çarşamba günü Türk-İş tarafından Türk-İş Eğitim Merkezi'nde düzenlenen 4. Şube Başkanları Eğitim Semineri'ne katılmak üzere Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakla İstanbul'dan Samsun'a geldi. Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel ve Demiryol İş Sendikası Genel Başkanı Ergun Atalay ile saat 20.00'de kente gelen Bakan Başesgioğlu'nu, Samsun-Çarşamba Havaalanı'nda Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürü Hasan Ayan, İl Emniyet Müdürü Mustafa İlhan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adnan Bahadır, Atakum Belediye Başkanı Adem Bektaş ve bazı bürokratlarla belediye başkanları karşıladı.

Bakan Başesgioğlu, gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, bazı firmaların çalışanlarını işten çıkarıp işsizlik sigortasından yararlandırırken part-time çalışma imkanı oluşturmasıyla ilgili olarak, "İşsizlik sigortası uygulaması Türkiye'de 2001 yılında başlamış, özellikle çalışanlarımız açısından son derece güvenceli bir konudur. Kasım ayı itibariyle yaklaşık 100 bin kişiye 97 milyon YTL civarında işsizlik ödemesi yapılmıştır. İşsizlik sigortası işlemlerini geliştirmeyi ve kurumsallaştırmayı arzu ediyoruz. Bahsedildiği gibi İşsizlik Sigortası'nı istismar eden varsa, bunu tespit etmek ve en ağır şekilde cezalandırmak konusunda arkadaşlarımıza gerekli talimat verilmiştir. Biz neticede işsiz kalan vatandaşlarımıza 6-8 aylık dönemde yoksun kaldıkları geliri karşılamak üzere diğer işverenlerden kestiğimiz paraları dağıtıyoruz. Dolayısıyla kimsenin hakkını haksız bir şekilde başkalarına yedirmememiz lazım. Bunun için herkesin uyanık ve hassas olması lazım ki istismara kesinlikle müsaade etmeyiz" dedi.

Başesgioğlu, İşsizlik Sigortası konusundaki yeni düzenlemeyle ilgili, "İşsizlik sigortası uygulamalarını yeni bir anlayışla daha çok mesleki eğitime ağırlık vererek yeniden düzenliyoruz. Vatandaşlarımızın iş değiştirmelerinde, işe girmelerinde kendilerine yardımcı olacak mesleki beceriyi kendilerine kazandırmak istiyoruz. Onun için bu İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarını bu alana tasfiye etmek istiyoruz. Bir ölçüde de işsizlik sigortasından yararlanmakla ilgili katı olan şartları esnetmeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Başesgioğlu, daha sonra geceyi geçirmek üzere Türk-İş Eğitim Merkezi Sosyal Tesisleri'ne hareket etti.

(AG-SA-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA