Bakan Başesgioğlu, Erzurumlu altletleri övdü: "Spor elbiseleri birinci sınıf değildi ama devlete bağlılıkları birinci sınıftı"

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Avrupa Kulüpler Kros Şampiyonası'nda Genç Erkekler yarışmasında ferdi ve takım halinde Avrupa Şampiyonu olan Erzurumlu atletlere yönelik, "Eşofmanları ve elbiseleri birinci sınıf değildi ama devlete bağlılıkları birinci sınıftı." dedi.

Bakan Başesgioğlu, Erzurumlu altletleri övdü:

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Avrupa Kulüpler Kros Şampiyonası'nda Genç Erkekler yarışmasında ferdi ve takım halinde Avrupa Şampiyonu olan Erzurumlu atletlere yönelik, "Eşofmanları ve elbiseleri birinci sınıf değildi ama devlete bağlılıkları birinci sınıftı." dedi.

Portekiz'in Albufeira şehrinde yapılan Avrupa Kulüpler Kros Şampiyonası'nda Avrupa Şampiyonu olan Erzurum Telekomsporlu atletlere Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ardından bir övgü de Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'ndan geldi.

Zaman Gazetesi'nin 'Yılın Sporcusu Ödül Töreni'ne katılan Bakan Murat Başesgioğlu, törende yaptığı konuşmada Türkiye'nin değişik bölgelerinde keşfedilmeyi bekleyen milyonlarca çocuk bulunduğunu ifade ederek, Anadolu'dan çıkıp dünya çapında derece yapan sporcuların desteklenmesini istedi. Avrupa Şampiyonluğunu elde eden Erzurumlu atletleri örnek gösteren Başesgioğlu şöyle konuştu: "Şampiyon sporcularımız Erzurum'da eksi 35 derece soğukta çalıştı. 17 derecede hiç tanımadığı parkurda yarıştı. Eşofmanları ve ayakkabıları birinci sınıf değildi ama devletine bağlığı birici sınıftı. Bu ülkede milyonlarca çocuk keşfedilmeyi bekliyor. Türkiye'nin çocukları Türkiye'nin sınırları dışına taşıp ülkemizi dünya tanıtıyorlar." dedi.

'Vali Güvenç spor malzemesi yardımında bulundu'

Öte yandan Erzurum Telekomspor'un yönetici ve sporcuları bugün Vali Celalettin Güvenç'i makamında ziyaret etti. Sohbet içerisinde, neşeli bir havada geçen ziyaret sırasında Vali Güvenç; sporcular için alınan spor ayakkabısı, mont ve eşofman takımları ile antrenör ve sporcular için açılan hesap cüzdanlarını kendilerine verdi. Vali Güvenç, şampiyonadaki başarılarından dolayı antrenör Nihat Bayburt'a 2 bin YTL, birinci olan Vedat Günen'e bin 500 YTL, üçüncü olan Yusuf Alıcı'ya bin 250 YTL, yedinci olan Alper Demir ve 14. olan Gökhan Dürer'e de bin YTL para verildiğini söyledi. Daha öncede değişik yardımlarda bulunduklarını dile getiren Vali Güvenç, "Şimdi nakdi ve ayni olmak üzere 10 bin YTL'lik bir yardım yaptık. Her ay sporcularımıza teşvik için 250 YTL vermek istiyoruz. Bundan sonra kamuoyundan, sivil toplum kuruluşlarımızdan destek bekliyoruz." diye konuştu.

Telekom İl Müdürü Rıfkı Güraksın ise Vali Güvenç'in imkanlarını zorlayarak kendilerine yardımcı olduğunu kaydetti. Ziyaret sırasında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Sodan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, İl Telekom Müdürü Rıfkı Güraksın, Telekomspor Kulüp Başkanı Namiye Sınırkaya ve Antrenör Nihat Bayburt'ta hazır bulundu.