Bakan Başesgioğlu Berlin'de

Bakan Başesgioğlu Berlin'de

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Almanya'nın Başkenti Berlin'de Görüştüğü Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Franz Müntefering ile 'Ortak İrade Belgesi' İmzaladı.

Bakan Başesgioğlu Berlin'de

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Almanya'nın başkenti Berlin'de görüştüğü Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Franz Müntefering ile 'Ortak İrade Belgesi' imzaladı.

Berlin'e, Avrupa Birliği (AB) Gayri Resmi Çalışma ve Sosyal İşler Bakanları toplantısı için giden Başesgioğlu, Ortak İrade Belgesi'ne Türkiye'nin çok büyük önem verdiğini aktardı. Başesgioğlu, AB Gayri Resmi Çalışma Ve Sosyal İşler Bakanlar Toplantısı'nın, düzgün iş konusunda tüm Avrupa ülkelerinde ortak bir konseptin oluşturulmasında önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Başesgioğlu, "Biz imzaladığımız Ortak İrade Belgesi'ne Türkiye olarak çok önem atfediyoruz. Türk Alman işgücü anlaşmasının 45. yılını geçtiğimiz yıl tamamladık. Bu süreçte Türk işçilerinin Alman ekonomisine, kültürüne, sosyal hayatına katkıları olduğu muhakkaktır. Ama bunun yanında görüşmemiz gereken, yürütmemiz gereken noktaların olduğunu da biliyoruz. Mesleki eğitim ve uyum gibi. İşsizlikte, Türk vatandaşlarımızın önemli sorunları karşımızda durmaktadır. Bu belgeyi imzalamaya başladıktan sonra ortak çalışmaya başlayacak olan çalışma grubumuzun bu saymış olduğum sorunların çözümünde faydalı olacağına inanıyorum" dedi.

Öte yandan imzalanan Ortak İrade Belgesi'nin iki bakanlığın çalışma alanına giren konularda işbirliği yapmayı hedeflediğine işaret eden Başesgioğlu, "Bu belge, çalışma hayatı, sosyal güvelik ve endüstriyel ilişkilerin düzenlenmesi konularında iki ülkenin bilgi birikimini, yardımlaşmasını amaçlamaktadır. Bu belgeden sonra ortak bir çalışma grubu kuracağız. Bu ortak çalışma grubu, hem Almanya'da hem Türkiye'de çalışmalar yapacak. Vatandaşlarımızın sosyal güvelik hususundaki sorunlarına ve diğer sorunlarına çözüm üretme konusunda önemli bir platformdur. Aslında 1984 yılında iki ülke arasında böyle bir çalışma grubu kurulmuştu" şeklinde konuştu.

Heyetin şimdiye kadar 10 ayrı toplantı sonucunda, uyum başta olmak üzere birçok konuda Federal Alman Hükümeti'ne yardımcı olduğunu vurgulayan Başesgioğlu, "Ama belli bir süre ara verilmiştir. Şimdi bu hususu daha da hızlandırmak, ortak ilişkilere bir ivme kazandırmak istiyoruz. Bu belgenin imzalanması ve bundan sonraki süreç bizim açımızdan çok önemli" açıklamasında bulundu. Öte yandan gayri resmi AB bakanları toplantısında yapacağı konuşmaya da değinen Başesgioğlu toplantıda, 'Düzgün İş, Saygın Kaliteli İş' başlıklı bir konuşma yapacağını açıkladı. Başesgioğlu, "Sosyal güvelik açısından, çalışma ortamının kalitelisi açısından düzgün ortamların oluşturulması, sürekli işlerin ortaya çıkarılması tüm dünyadaki ülkelerin ortak bir sorunudur. Türkiye olarak biz de diğer Avrupa ülkeleri gibi bunun arayışı içerisindeyiz. Avrupalı dostlarımızla bu konsepte biz de dahil olduk" dedi.

Almanya'da günlerdir gündemde olan 2007 yılı kasım ayı genel seçimlerinde, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanma işlemine de değinen Bakan Başesgioğlu, "2007 Kasım'daki seçime normal, daha önceki çıkarılmış yasalarla giriyoruz. Şuanda herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Zaten çıkarılacak bir yasanın da bundan sonra geçerli olması gibi anayasal bir zorunluluğumuz var. Onun için çok istenmesine ve iyi niyetli gayretlere rağmen, yine de bu hususta bir değişiklik yok" şeklinde görüş belirtti.

Türkiye ile etkin bir işbirliği içinde olduklarını ifade eden Alman Bakan Müntefering ise, "Burada bu imzayı birlikte atacak olmamız, ne kadar etkin bir işbirliğinde bulunduğumuzun bir göstergesidir. Bu işbirliği elbette yeni değildir, daha önce de vardı. Son olarak Aralık ayında doğrudan bakanlık nezdinde bir konferans oldu. Mesai arkadaşlarımız bir araya geldi ve bu işbirliğinin güzel bir adımını daha attı" dedi.

Bakan Müntefering, Başşesgioğlu'nun AB gayri resmi zirve toplantısına katılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti de sözlerine ekledi. Bakan Murat Başesgioğlu, 20 Ocak 2007 Cumartesi günü tarifeli uçakla Berlin'den ayrılacak.

(SE-OYK-OYK-RO-D)