Bakan Babacan'ın İngiltere Temasları

Bakan Babacan'ın İngiltere Temasları

Resmi Temaslarda Bulunmak Üzere Londra'ya Gelen Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İngiliz Mevkidaşı David Miliband ve Başbakan Gordon Brown ile Görüştü.

Bakan Babacan'ın İngiltere Temasları

Resmi temaslarda bulunmak üzere Londra'ya gelen Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İngiliz mevkidaşı David Miliband ve Başbakan Gordon Brown ile görüştü.

Ali Babacan, Londra'daki yoğun gündemi kapsamında öncelikle İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ile bir araya geldi. İkili, yaklaşık 2 saat süren görüşmelerinin ardından bir basın toplantısı düzenleyerek, İngiliz, Türk ve Rum basınının yönelttiği soruları yanıtladı. Ali Babacan, iki ülkenin pek çok uluslararası konuda benzer görüşlere sahip olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin 'mükemmel' olduğunu ifade etti. İngiltere Kraliçesi'nin Mayıs ayında Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyarete de değinen Babacan, kraliçenin ziyaretini sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti. Miliband ise, AK Parti'nin kapatma davası ile ilgili gelen sorular üzerine, "Türkiye'deki siyasi gelişmeleri yakından izliyoruz. Hükümete karşı yapılan girişimi kaygıyla izliyoruz. Türkiye'deki hükümeti, halkın iradesini temsil eden bir hükümet olarak görüyoruz. Dolayısıyla bu hükümet uluslararası kamuoyunun güçlü bir desteğine layıktır. Mahkemenin, dikkatleri Türk Hükümeti'nin yaptığı çok önemli işlerden başka tarafa çekmemesini umuyoruz" dedi. Dava ile ilgili olarak, bu tür konularda yanıt vermekten kaçındıklarını ifade eden Miliband, AK Parti Hükümeti'nin gerçekleştirdiği reformlara değinerek, "Türk Hükümeti'nin reformlarını güçlü şekilde destekliyoruz. Bunlar cesur, ileri görüşlü ve gerekli reformlar. Türkiye 21. yüzyılın önder ülkelerinden biri olma şansını elde tutuyor, tarihi çok iyi biliniyor. Demokratik değerleri var. Ekonomik gelişmesi de Türkiye'yi çok önemli bir konuma oturtuyor. Ekonomik, politik ve sosyal reformlar, bu kalkınma kokteylini tamamlıyor. Türkiye, geçmişteki kültürel ve dini köklerine bağlı kalırken, uluslararası toplumu çok iyi kavrıyor" dedi.

PKK'nın terör örgütü olduğunu yineleyen ve terör ile mücadelede Türkiye'ye destek olmaya devam ettiklerinin altını çizen Miliband, toplantıda terör örgütü PKK yandaşlarının özellikle Londra'da düzenledikleri gösteri ve yürüyüşlere izin verilmesinin nedeninin sorulması üzerine, yasaların izin verdiği ölçüde yürüyüş düzenleme ve gösteri yapma hakları olduğunu, ancak yasaları ihlal etmeleri durumunda ya da şiddete başvurmaları durumunda yasal engellemelere başvurulabileceğini söyledi.

Miliband'la görüşmesinin ardından İngiltere'deki düşünce kuruluşu RUSİ'de bir konferans veren Babacan, akşam saatlerinde Başbakan Brown'la bir araya geldi. Brown'un Downing Street'teki konutunda gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren görüşmenin içeriğine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

(HU-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA