Bakan Babacan Brüksel'e Gitti...(1)

Bakan Babacan Brüksel'e Gitti...(1)

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Onaylanan AB Ortak Tutum Belgesi'ni Tatmin Edici Bulduklarını, Ancak Müzakerece Sürecinin Farklı Aşamalarında Sürekli 'Katılım' Kelimesiyle İlgili Müdahalelerde Bulunulmasının Rahatsız Edici Olduğunu Söyledi.

Bakan Babacan Brüksel'e Gitti...(1)

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, onaylanan AB Ortak Tutum Belgesi'ni tatmin edici bulduklarını, ancak müzakerece sürecinin farklı aşamalarında sürekli 'katılım' kelimesiyle ilgili müdahalelerde bulunulmasının rahatsız edici olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Büşmüzakereci Ali Babacan, Türk-AB Ortaklık Konseyi toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketi öncesi Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, onaylanan AB ortak tutum belgesini değerlendirdi. Belgenin hazırlığı sırasında bazı sorunlar yaşandığını ve bazı üye ülkelerin, Türkiye'nin tam üyelik hedefini aşındırmayla alakalı bazı çabalar gösterdiğini belirten Babacan, "Ancak diğer ülkelerin, dönem başkanlığının yine Türkiye'nin tam üyelik hedefinin açık seçik korunmasıyla alakalı ayrıca yine mücadelesi söz konusu oldu ve sonunda ortaya çıkan belge bizi tatmin eden bir belgedir. Belgede Türkiye'nin üyelik hedefi açıkça zikredilmektedir ve yarın ki toplantıda AB'nin bu ortak pozisyon belgesi dönem başkanlığı tarafından gündeme getirilecektir. Bu belge AB müktesebatının bir parçası olacaktır" dedi.

Toplantı çerçevesinde dönem başkanının ve genişlemeden sorumlu komiserin birer konuşma yapacağını kaydeden Bakan Babacan, "Bizim bütün bu belgelerle alakalı yine kendi hazırlıklarımız vardır. Kendi konuşmamız olacaktır. Sorunsuz bir toplantı olmasını ben bekliyorum" diye konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda bazı sıkıntılar olduğunu ve bazı riskli alanların oluştuğunu belirten Dışişleri Bakanı Babacan, "Bu akşam itibarıyla aşmış durumdayız. Ancak kuşkusuz, müzakere sürecimizin farklı aşamalarında sürekli olarak bu 'katılım' kelimesiyle alakalı olarak müdahaleler bizi rahatsız etmektedir. Bu, AB'nin temel ilkelerinden biri olan ahde vefa ilkesiyle uyumlu bir tutum değildir, bunu da her fırsatta muhataplarımıza açıkça belirtiyoruz" şeklinde konuştu.

(TB-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA