Bakan Babacan, Arap Birliği Genel Sekreteri Musa ile Görüştü

Bakan Babacan, Arap Birliği Genel Sekreteri Musa ile Görüştü

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile Görüştü.

Bakan Babacan, Arap Birliği Genel Sekreteri Musa ile Görüştü

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüştü.

Mısır'da temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Babacan, başkent Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Musa ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Musa, "Türkiye'nin terörle ilgili kaygılarını anlıyoruz. Terörün çok kötü bir şey olduğunu biliyoruz ve teröre karşı birlik olmak gereğini vurguluyorum. Vatandaşlarını korumak, Türkiye'nin en doğal hakkıdır. Türkiye'nin güvenliği de Irak'ın güvenliği de bizi ilgilendirir, fakat sorunlar diplomasi yoluyla

çözülmeli" dedi. Konunun İstanbul'da düzenlenecek konferansta da görüşüleceğini belirten Musa, Irak'taki terör probleminin otorite boşluğundan kaynaklandığını söyledi. Babacan ile görüşmesinde, Filistin ve Lübnan konularını da ele aldıklarını ifade eden Musa, Arap Birliği ülkeleri olarak Türkiye ile tarihi bağları olduğunu söyledi. Musa, tezkerenin meclisten geçmesinin, kullanılacağı anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi.

Bakan Babacan ise, Kuzey Irak'ta hedefin PKK terör örgütü olduğunu ve Türkiye'nin bu konuda kararlı olduğunu ifade etti. Babacan, Mısırlı bir gazetecinin, "Türkiye ile ABD arasında Kuzey Irak'ta bir çıkar çatışması mı var, bu nedenle mi itilaf oluyor ve ABD neden sizin operasyon yapmanızı istemiyor?" şeklindeki sorusuna, "ABD ve birçok AB ülkesi PKK'yı bir terör örgütü olarak görüyor. Biz de PKK terör örgütüne karşı ülkemizi korumak zorundayız" karşılığını verdi. Babacan, bir başka gazetecinin, "Bu

gezinizin amacı, Kuzey Irak'a yapacağınız saldırının altyapısını hazırlamak mı?" şeklindeki sorusuna ise, "Bu gezi daha önceden planlanmıştı. Meclisimizin aldığı kararla, benim burada olmam arasında herhangi bir ilgi yok" diye yanıtladı. İsrail ve Filistin ilişkileri üzerine değerlendirme yapan Babacan, "Türkiye, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinden yanadır" dedi.

Arap Birliği ile bölgede ortak çalışmalar yaptığını da belirten Babacan, Lübnan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin uzlaşma ve istikrar içerisinde yapılmasını arzu ettiklerinin altını çizdi.

(MKF-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA