Bakan Avcı - Sabahattin Ali'nin Eserleri (2)

Bakan Avcı - Sabahattin Ali'nin Eserleri (2)

- Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın soruları yanıtlaması Avcı, "Bence ailenin bu konudaki talebi haklı. Bizim tartışmaya açtığımız telif kanununda inşallah bununla ilgili bir düzenleme açılabilirse bence iyi olur.

- Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın soruları yanıtlaması Avcı, "Bence ailenin bu konudaki talebi haklı. Bizim tartışmaya açtığımız telif kanununda inşallah bununla ilgili bir düzenleme açılabilirse bence iyi olur. Bakanlık olarak bizim bu konuda kanaatimiz bu mağduriyeti en azından iki bakanlar kurulu kararıyla yasaklanmış olmaktan kaynaklı bu mağduriyetin giderilmesi için istisnai bir hüküm geliştirilebilir mi diye çalışıyoruz."
Bunun genel bir düzenleme olduğunu vurgulayan Avcı, yazarın ölümüyle ilgili bir netlik yoksa veya yasaklanmalardan kaynaklanan bir gecikme olması durumundaki mağduriyetlerin giderilmesine ilişkin bir düzenleme düşünüldüğünü dile getirdi.
Bu süreçte yargının Ali'nin eserlerinin telif hakkı süresinin 2019'da dolmasına yönelik karar da verebileceğini aktaran Avcı, "Bence burada Türk yayıncıları örnek davranış sergilemeli ve hukuken yasal olarak böyle bir hak olsa bile bu 21 yıl boyunca, yasaklı olduğu süre boyunca en azından Sabahattin Ali'nin kitaplarına kamu malı muamelesi yapmamayı yayıncı birlikleri ve yayıncılar ortak bir tavır olarak benimsemeli. Bence çok yakışır ve Sabahattin Ali'nin hatırasına da denk düşen bir uygulama olur." şeklinde konuştu.
Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi
Bakan Avcı, sanatçıların eserlerine internette çok rahat ulaşılabilinmesine yönelik nasıl bir yenilik getirileceği sorusuna karşılık da, bugünün teknolojik imkanlarıyla kimin yasal kimin yasal olmayan hangi esere ulaştığını tespit edebildiklerini anlattı.
Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Eserlerim internet üzerinden korsan paylaşıma açılıyor' bilgisi ulaştığı anda biz bunu takibat altına alıyoruz. Nasıl alıyoruz? Bir merkez kuruyoruz yasa taslağımızda bu var, Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi. Yani sanatçıların dijital ortamlardaki haklarını korumak üzere bir merkez kuruyoruz ve bu merkezin başında bir savcı olacak. Münhasıran bu konularla ilgili savcılık hemen hızlıca müdahale edebilecek."
Bakan Avcı, yasada günlük ihtiyaçlara hemen cevap verebilecek konuları gözeterek bazı noktaları yönetmeliğe bıraktıklarını böylelikle teknolojik gelişmeler ve güncel durum dikkate alınarak yönetmelik değişikliklerinin daha kolayca gerçekleştirebileceğini kaydetti.
(Sürecek)