Bakan Ağbal: ABD'deki Dava, Bankacılık Sistemini Etkilerse Önlem Alırız

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Eğer bankacılık sistemi ABD'de devam eden dava sürecinden etkilenirse hükümet gereken tüm önlemleri alacaktır" dedi.

Bakan Ağbal: ABD'deki Dava, Bankacılık Sistemini Etkilerse Önlem Alırız

Maliye Bakanı Naci Ağbal, döviz kurlarında yaşanan oynaklığı düşürmek için kararlı olduklarını açıklarken "Kurumlar vergisi ile ilgili yaptığımız düzenleme geçici, ilk fırsatta imkan olursa onu aşağı çekeceğiz" dedi. Ağbal, ABD'deki Rıza Sarraf davasının sonuçları için de gerekli tedbirlerin alınacağını vurguladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Reuters ile yaptığı söyleşide şu açıklamaları yaptı:

"OYNAKLIĞI DÜŞÜRMEK İÇİN HER TÜRLÜ ADIMI ATARIZ"

Kurun seviyesinden ziyade önemli olan oynaklık. Oynaklığı düşürmek için her türlü adımı atmada kararlıyız.

Bu yıl üçüncü çeyrekte yüzde 10 üzeri, dördüncü çeyrekte daha ılımlı bir büyüme göreceğiz; 2018'de bu yıl yakaladığımız momentumu beklenmedik bir şok olmadığı sürece devam ettireceğiz.

"TÜRKİYE, VERGİ CENNETİ LİSTESİNE ALINMAYACAK"

Türkiye'nin vergi cenneti listesinde gri listeye alınması söz konusu olmadığı gibi (AB'nin) yayınlanan resmi raporunda gri liste yok.

"MERKEZ BANKASI GEREKLİ ADIMLARI ATACAK"

Faiz yatırım ve üretim kararları üzerinde önemli bir faktör. TCMB para politikasında gerekli adımları atacak, maliye politikası da buna destek verecek bir politika seti uygulamaya koyacak.

"ENFLASYONU ARTIRACAK HER TÜRLÜ TAVIRDAN KAÇINACAĞIZ"

Kamu ekonomik politikaları üzerinden enflasyonu artıracak her türlü tavır ve davranıştan kaçınacağız. Fiyat artışları, vergi ayarlamaları para politikasının ortaya koyduğu hedeflerle uyumlu olacak.

Kurumlar vergisi ile ilgili yaptığımız düzenleme geçici bir düzenleme. İlk fırsatta imkan olursa onu aşağı çekeceğiz.

"SARRAF DAVASININ SONUÇLARI İÇİN GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIRIZ"

(ABD'deki Rıza Sarraf davası) Bankacılık sistemimiz bakımından sonuç doğuracak gelişmeler karşısında üzerimize düşecek görevi (yapar) gerekli tedbirleri alırız. ABD'deki davadan oluşabilecek risklerin o kadar büyük olmadığını da önceki dava ve soruşturmalara bakarak söyleyebiliriz.