Baka Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Açıklaması - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Baka Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Açıklaması

AA - Haberler | Ekonomi
Baka Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Açıklaması

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Isparta Valisi Memduh Oğuz, BAKA'nın 20 milyon lira hibe bütçeli 2012 Yılı Mali Destek Programı'nın başladığını bildirdi.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Isparta Valisi Memduh Oğuz, BAKA'nın 20 milyon lira hibe bütçeli 2012 Yılı Mali Destek Programı'nın başladığını bildirdi.

Burdur'daki bir otelde düzenlenen BAKA Yönetim Kurulu toplantısında konuşan Vali Memduh Oğuz, BAKA'nın Antalya, Isparta ve Burdur'daki işletmelerin rekabet güçlerinin artırılması, girişimciliğin desteklenmesi ile istihdama katkı sağlanması ve bölgenin potansiyelinin ön plana çıkartılması için faaliyetlerini sürdüreceğini söyledi.

"Bugün kamuoyuna, BAKA'nın 20 milyon lira hibe bütçeli 2012 Yılı Mali Destek Programı'nın başladığını müjdelemek istiyorum" diyen Oğuz, şunları kaydetti:

"Bu programa başvurular 24 Aralık Pazartesi gününden itibaren alınmaya başlanacak ve 3 ay sürecek. Programa son başvuru tarihi 13 Mart 2013'tür. Yatırımcılarımız, artık her ilimizde bulunan yatırım destek ofislerimizden proje başvurularını yapılabilecekler. Yani Antalya'da veya Burdur'da bulunan bir yatırımcımız, ajans merkezi olan Isparta'ya gitmek zorunda değil. Proje başvurularını bulundukları ildeki ofisimizde yapabilecekler. Projelere ilişkin her türlü teknik ve idari danışmanlık hizmeti kendilerine buralardan da verilecektir."

Oğuz, BAKA'nın bölgenin kalkınmasına destek olmak amacıyla var gücü ile çalışmaya devam ettiğini, yatırımcılara sağlayacakları 20 milyon lira hibe desteği ve yatırımcıların koyacağı katkı ile 40 milyon lira gibi fiili bir yatırımın gerçekleşeceğini belirtti.

BAKA'nın kuruluş yılı olan 2010'da çıkan 10 milyon lira hibe bütçeli Mali Destek Programı kapsamında destek alan projelerin başarılı bir şekilde tamamlandığını anlatan Oğuz, "Bizim verdiğimiz destek yanında, yararlanıcıların katkıları ile toplamda 20 milyon lira tutarında bir yatırım hamlesi bölgemizde başarıyla tamamlanmıştır" diye konuştu.

Oğuz, istihdam açısından bakıldığında, 2010 Mali Destek Programı neticesinde 312 kişinin fiilen ve 2011 Mali Destek Programı ile yaklaşık 420 kişinin istihdamının sağlandığını kaydetti.

-Antalya Valisi Altıparmak-

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ise Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın BM Ortak Programı ile işbirliği halinde Sağlık Turizmi Kümelenme Çalışması'na başladığını hatırlattı. Sağlık Turizmi Kümelenme Çalışması'na hastaneler, konaklama tesisleri, tur operatörleri, seyahat acenteleri, sağlık sigorta kuruluşları, hava yolu şirketleri ve diğer paydaşların katkı sağladığına işaret eden Altıparmak,"Antalya'nın 520 binin üzerinde yatak kapasitesi var. Ancak bunu 6 ay dolu tutabiliyoruz. Kalan 6 ayı önemli ölçüde boş tutuyoruz. Atıl kalıyor. Bu atıl kapasiteyi iyi kullanabilmek için mutlaka sağlık turizmine yönelmek gerekiyor" dedi.

Kuzey Avrupa'da ve birçok bölgede kış şartlarının çok ağır olduğunu, bu nedenle Antalya'nın çok iyi bir alternatif oluşturduğunu vurgulayan Altıparmak, bu çerçevede bir hazırlık yapıldığını ve önemli yol katedildiğini belirtti.

Antalya'da şu anda organ nakli konusunda ciddi potansiyel bulunduğunu, bu potansiyelin kullanıldığını ifade eden Altıparmak, kentte kayıtlara girmeyen ciddi bir turist akını olduğunu da dile getirdi.

Altıparmak, Isparta'da da sağlıkla ilgili kapasite bulunduğunu, bu kapasitenin kullanılması gerektiğini kaydetti.

Burdur Valisi Nurettin Yılmaz ise BAKA'yı Burdur olarak önemsediklerini, Vali Altıparmak ve Vali Oğuz'u ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Toplantıya Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ve Burdur İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Ekici de katıldı.

Muhabir: Gökmen Yüce

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu - BURDUR

AA - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title