Bahçeli 'Kastamonu Günleri' Fuarında

Bahçeli 'Kastamonu Günleri' Fuarında

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da, bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilen 'Kastamonu Günleri' fuarını ziyaret etti.

Bahçeli 'Kastamonu Günleri' Fuarında

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da, bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilen 'Kastamonu Günleri' fuarını ziyaret etti. Stantları tek tek gezen Bahçeli, el emeği göz nuru yöresel ürünleri yakından inceledi.

Kastamonu Dernekler Federasyonu tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenelenen 'Kastamonu Günleri'nin açılışını 13 Mart'ta TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yapmıştı. 17 Mart'a kadar sürecek olan ve yoğun ilgi gören fuarı bugün de MHP Lideri Devlet Bahçeli ziyaret etti. Bahçeli'yi Kastamonu Dernekler Federasyonu (KAS-DER-FED) Başkanı Hasan Şen karşılayıp, stantları gezdirdi, fuar hakkında bilgi verdi. Bahçeli bütün stantları ziyaret etti, el emeği göz nuru yöresel ürünleri yakından inceledi. Vatandaşların hatıra fotoğraf çektirme talebini geri çevirmeyen Bahçeli'ye Kastamonu'ya özgü çeşitli yöresel hediyeler verildi. El dokuması kilim, tarihi Kastamonu ev maketi alan Bahçeli'ye Sarımsak Güzeli tarafından Taşköprü sarımsağı ikram edildi. Bahçeli, Kastamonu'nun tüm kültürel öğelerini bir arada toplayan etkinliği çok beğendiğini söyledi.

Kastamonu Günleri'ne, İnebolu'dan cepheye kağnı ile mermi taşıyan Şerife Bacı'nın heykeli, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Kastamonu Valiliği El Dokuma İşletme Müdürü Ebru Turhal, "Kastamonu sarımsağı, Ilgaz Kayak Merkezi ve el dokumaları ile tanınmaktadır. Aslında unutulmaya yüz tutmuş, çatı aralarına kaldırılmış el tezgahlarından sesler yeniden duyulmaya başladı.

Kastamonu el dokuması ürünleri, ile il ve ilçelerinde ekonomiye katkı sağlarken, beraberinde de önemli ölçüde istihdam yaratıyor. 1940'lı yıllarda Kastamonu'da 65 bin 318 evde 19 bin 377 el tezgahı kayıtları mevcut. 1943 yılında 6 milyon metre dokuma piyasaya arz edilerek, 3 milyon küsur lira Kastamonu ekonomisine katkı sağlamıştı. 1950 yıllarda makineleşen tekstil endüstrisi Kastamonu'da 8 bin 500 yıllık el dokuma sanatı da yok olma aşamasına gelmişti. Kastamonu Valiliği 'El Dokumacığını Destekleme ve Geliştirme Projesi' ile sektör yeniden hayat bulmaya başladı" dedi. - Ankara