Bahçeli ile Görüşen Erdoğan'dan İlk Açıklama: Milli Bir Mutabakat Olacak - Haberler
Haberi Paylaş

Bahçeli ile Görüşen Erdoğan'dan İlk Açıklama: Milli Bir Mutabakat Olacak

Haberler.com - Haberler | Güncel

MHP Lideri Bahçeli ile görüşmesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milli ve yerli olan herkesle birlikte hareket ederiz. Milli bir mutabakat olacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Milli ve yerli olan herkesle birlikte hareket ederiz. Milli bir mutabakat olacak." dediği belirtildi.

İKİ LİDER, DÜNKÜ ZİRVEDE BİR ARAYA GELMİŞTİ

Bahçeli'nin bu açıklamasından hemen sonra, önceki gün Erdoğan, AK Parti grup toplantısında verilen desteğe teşekkür etmiş, hızlı hareket etmek gerektiğini söyleyerek MHP liderine davette bulunduklarını açıklamıştı. İki lider, bu açıklama trafiğinin ardından dün saat 16.05'te, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi. Yaklaşık 35 dakika süren görüşmede, Erdoğan'ın verdiği destek nedeniyle Bahçeli'ye teşekkür ettiği, birlikte yapacakları çok iş olduğunu yinelediği kaydedildi.

BAHÇELİ'NİN 'BAŞKANLIK SİSTEMİ' ÇIKIŞI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 11 Ekim 2016 tarihli MHP grup toplantısında yaptığı konuşmada, artık hiçbir şeyin 14 Temmuz'daki gibi olmayacağını ifade etmiş başkanlık sistemine yeşil ışık yakmış ve Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesinin bir fiili durum oluşturduğunu söyleyerek "Fiili durumun hukuki boyut kazanabilmesinin süratle yol ve yöntemlerin aranması" gerektiğini ifade etmişti. Bu çıkışın ardından anayasa değişikliği süreci başlamış oldu.

AK PARTİ VE MHP'NİN 'EVET' İTTİFAKI

18 maddelik, mevcut Anayasa'da değişiklik içeren Anayasa metni, 2017 ocak ayında Meclis'te kabul edildi ve referandum yolu açıldı. MHP lideri Devlet Bahçeli, 2016 yılının ekim ayında yaptığı bir konuşmada, "Eğer Meclis'te evet dersek, milletin karşısında da evet deriz." açıklamasında bulunmuştu. MHP lideri, 16 Nisan referandumuna ilişkin olarak 2017'nin şubat ayında teşkilata gönderdiği bir genelgede 'Evet' tercihini "Evet derken, devlet ve millet varlığının muhafazasını hedefliyoruz" sözleri ile açıklamış ve bu kapsamda, "Aynı tercihteki partilerle ortak çalışma yapılabilecek" ifadelerini kullanmıştı.

Bahçeli ile Görüşen Erdoğan'dan İlk Açıklama: Milli Bir Mutabakat Olacak

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Milliyetçi Hareket Partisi, Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli, Politika, Güncel, Haber

title