Bahçeli: "Dayatmada Yarar Görmüyoruz"

Bahçeli: "Dayatmada Yarar Görmüyoruz"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıyla İştigal Eden Kişilerin, Bir Erken Seçimi Zorlayabilecek Tarzda Hukuki Zorlama ve Dayatma İçinde Olmalarında Yarar Görmediklerini Belirterek, 'Bu Yargının da Siyasallaşması Sürecini Hızlandıran Bir Davranıştır' Dedi.

Bahçeli:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yargıyla iştigal eden kişilerin, bir erken seçimi zorlayabilecek tarzda hukuki zorlama ve dayatma içinde olmalarında yarar görmediklerini belirterek, ''Bu yargının da siyasallaşması sürecini hızlandıran bir davranıştır'' dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, parti genel merkezinde ''Otağ Çadırı'' olarak düzenlenmiş bölümde partililerle bayramlaştı.

Bahçeli, burada yaptığı açıklamada, 2007 yılının Türk milletinin geleceğinin belirlenmesinde önemli bir kilometre taşını oluşturacağını ifade etti. MHP olarak bir erken seçimi zaruri gördüklerini ve seçim gününün de 11 Mart olmasını istediklerini kaydeden Bahçeli, şunları söyledi:

''Bugünkü TBMM'nin 350 çoğunluğunu elinde bulunduran parti ve onun Sayın Genel Başkanı, 'biz bu rakamla en azından üçüncü turda cumhurbaşkanını seçebiliriz' düşüncesine sahip olarak bir siyasi inatlaşma içine girerlerse, bu Türkiye'de görülmektedir ki bir cepheleşmeye bir gerginliğe, bir kutuplaşmaya sebebiyet verecektir. Halbuki Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı birliği temsil eder, bütünlüğü temsil eder oraya cepheleşmeyi, gruplaşmayı, kutuplaşmayı taşırsak Türkiye için çok daha büyük sıkıntılı bir döneme girmiş oluruz. Onun için mecliste olan partilerimiz başta olmak üzere bu gerçeği dikkate alarak önümüzdeki günlerde bir uzlaşma içinde TBMM'de bir seçim kararını oluşturmayı sağlamalıdırlar.''

Bahçeli, bu adımı AK Parti atmayacaksa, TBMM'de temsil edilen bütün partilerin Kurban Bayramı sonrasında Meclis'in toplanacağı ilk günden bir erken seçim talebini için müracaat etmelerinde yarar bulunduğunu savundu.

Devlet Bahçeli, bir gazetecinin sorusu üzerine, bir erken seçimin yapılması ihtiyacının ortada olduğunu vurgulayarak, bu seçimi gerçekleştirmenin siyasetçilere düşen bir görev olduğunu söyledi.

''Yargıyla iştigal eden kişilerin, bir erken seçimi zorlayabilecek tarzda hukuki zorlama ve dayatma içinde olmalarında yarar görmediklerini'' ifade eden Bahçeli, şöyle devam etti:

''Bu yargınında siyasallaşması sürecini hızlandıran bir davranıştır. TBMM'nin toplanma yeter sayısıyla TBMM'de istisnai şartlarda da bazı olaylar için alınması gereken karar sayısını birbirine karıştırmamak gerektiği inancındayım. Bu tür davranışlarla seçime gidilir, arkasından da bir Anayasa Mahkemesi süreci başlatılır ise buradan şu sonuç da çıkabilir; eğer Anayasa Mahkemesi TBMM'den yeter sayıyla karar sayısı üzerinde Anayasa'da ifadesini bulan şekli kabul ederse, o zaman Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı oluşundan sonraki meşruiyetinin tartışma zemini ortadan kalkmış olur. Böyle bir hataya da düşülmemesi lazımdır. Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı olmamalıdır.''

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesi ile ilgili bir soru üzerine Bahçeli, ''İnsanlık suçu işleyenler hiç bir şart altında cezasız kalmamalıdır. Ancak bu ceza Ankara'da farklı Bağdat'ta farklı olmamalıdır'' diye konuştu.