Bahçeli: "17-25 Aralık'ı hafife alabilir miyiz, ayakkabı kutularını unutabilir miyiz? -

Bahçeli: "17-25 Aralık'ı hafife alabilir miyiz, ayakkabı kutularını unutabilir miyiz? -

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Aday olan Erdoğan, aday olup olmamak konusunda toplumda oluşmuş soru işaretlerini cevaplandırmak yerine herkese iftira ederek, 'herkes bana darbe yapıyor' diyerek, muhtelif karalamalarla, suçlamalarla, önce ordudan başlayıp şimdi emniyet görevlilerine, savcılardan başlayıp hakimlere kadar her türlü oyunu, tezgahı kurarak yarışmaları devam ettirmek durumuna bırakıyor" dedi.

Bahçeli:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Aday olan Erdoğan, aday olup olmamak konusunda toplumda oluşmuş soru işaretlerini cevaplandırmak yerine herkese iftira ederek, 'herkes bana darbe yapıyor' diyerek, muhtelif karalamalarla, suçlamalarla, önce ordudan başlayıp şimdi emniyet görevlilerine, savcılardan başlayıp hakimlere kadar her türlü oyunu, tezgahı kurarak yarışmaları devam ettirmek durumuna bırakıyor" dedi.

Bartın Belediyesi'ni ziyaret eden Bahçeli, burada Cemal Akın'dan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Daha sonra belediye sosyal tesislerinde halka seslenen Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçiminin aceleye getirildiğini ve bununda birçok tartışmayı gündeme getirdiğini söyledi.

Bir çok eksikliğin bulunduğunu bunlardan birisinin adayların eşit şartlarda nasıl yarışabileceğinin karar bağlanması olduğunu ifade eden Bahçeli, adaylardan birisinin Başbakanlık vasfını taşıyarak, devletin bütün imkanlarını kullandığını savundu.

Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ben Başbakanım, benim Başbakan olarak seçimlere girme hakkım olmakla beraber yasada bir eksiklik var. Bunu gidermek istiyorum. Başbakanlıktan ayrılıp eşit ve adil olarak yarışmayı tercih ediyorum" demesi gerektiğini savunan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Böyle bir anlayışı ortaya koyacağı yerde önüne gelene saldırarak, yalan, dolan, hakaretle, televizyonları haddinden fazla kullanarak, bıktıracak, usandıracak hale getirerek, sabahtan akşama kadar önce miting, sonra iftar yemekleri düzenleyerek, bahane yaparak, her gün en az 2 konuşmayı televizyonların, yandaşının tamamında, yanaşmaların da 3'te 2'sinde yapmak sureti ile bir yarışı sürdürmektedir."

"Aday olan Erdoğan, aday olup olmamak konusunda toplumda oluşmuş soru işaretlerini cevaplandırmak yerine herkese iftira ederek, 'herkes bana darbe yapıyor' diyerek, muhtelif karalamalarla, suçlamalarla, önce ordudan başlayıp şimdi emniyet görevlilerine, savcılardan başlayıp hakimlere kadar her türlü oyunu tezgahı kurarak yarışmaları devam ettirmek durumuna bırakıyor" diyen Bahçeli, konuşmasını şu sözleriyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanı olacak kişileri tanımlamada ve nitelikleri konusunda dün ne söylemişsek MHP bugünde aynı şeyi söylemektedir. Ve bu özetle Recep Tayyip Erdoğan adayı üzerinde değerlendirdiğimizde, MHP olarak hep şunu söyledik. 'Recep Tayyip Erdoğan'dan cumhurbaşkanı olamaz, olmamalıdır' dedik. Şimdi seçimlere 5 gün kala Bartın'da sözümü tekrarlıyorum. Aday Erdoğan'dan cumhurbaşkanı olmaz, olamaz."

"TC'yi silen, andımızı kaldıran, milleti 36'ya bölen, kamplaşma, cepheleşme, etnik, mezhep temelli ayrışmayı körükleyerek Türkiye'yi bölünmenin eşiğine getirdiğin bir şahıs, hepsini bir kenara bırakın 17-25 Aralık süreci içerisinde yolsuzluk ve rüşvetten aklanmadan, paklanmadan, kirlerini temizlemeden cumhurbaşkanı adayı olamaz" diyen Bahçeli, şunları aktardı:

"17-25 Aralık'ı hafife alabilir miyiz, ayakkabı kutularını unutabilir miyiz? Havuzları gözden uzak tutabilir miyiz? Oradaki haraçları, oradaki Türkiye'yi sömüren, sömürürken de millete hakaret eden o 11 tane utanmaz iş adamını unutabilir miyiz? Şimdi bunları Çankaya'ya mı taşıyacağız? Havalimanlarını, köprüleri, yolları artık bundan böyle Çankaya'da yapıp, haracı orada alıp, ihaleyi orada mı vereceğiz?"

"Cumhurbaşkanlığı tanımına uygun, niteliklere sahip bir şahsı, ortak aday, çatı aday olarak düşünüp Türk siyasetinde iktidar ve muhalefet dönemlerinde büyük hizmet yapan, siyasi partileri de bu aday etrafında kucaklaşması, bütünleşmesi haliyle bir aday çıkarttığımızda, bu Recep Tayyip Erdoğan'nı 10 Ağustos'ta olmadı 24 Ağustos'ta geldiği gibi gönderebilir miyiz? diye soran Bahçeli, "Şimdi 'öyleyse bu kim olmalı?' dediğinizde ortak akıl ortak bir aday çıkarttık. Kim bu, bir bilim insanı, diplomat, uzun yıllar millet, devlet için hizmette bulunmuş uluslararası tanınırlığı yüksek, kim bu Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Beyefendi" sözlerine yer verdi.

Bazılarının, İhsanoğlu'nun adaylığı açıklandıktan sonra "biz bu adamı tanımıyoruz, kim bu?" dediklerini belirten Bahçeli, "Sonra da dediler ki 'bu adam şu, şu, şu' diye iftiralarla saldırdılar. Peki tanınmıyorsa ne yapacağız? Vaz mı geçeceğiz? Tanıtmak mümkün olmayacak mı? Ve ayrıca da Recep Tayyip Erdoğan gibi tanınacaksa hiç tanınmasın. E şimdi tanıtacağız diye hırsız Ekmel mi diyeceğiz? Bunu diyemeyeceğimize göre adayımız Ekmeleddin İhsanoğlu'dur. Yollara yazmışlar 'milletin adayı' diye nerede milletin adayı? 3-5 tane çapulcunun 4-5 tane bakan çocuğu hırsızın, birkaç tane devleti soyan iş adamının adayı olarak takdim edilen ne zamandan beri milletin adayı olabiliyor?" diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra Bahçeli, Ulus İlçesi Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can'ı makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Belediye binası önünde halka seslenen Bahçeli, Kumluca beldesinin sorunlarının takipçisi olacağını ve belediye başkanına destek vereceklerini kaydetti.

Bahçeli, daha sonra Zonguldak'a hareket etti.

Kaynak: AA