Bahçeli, 1 Mayıs ve Kapatma Davasını Değerlendirdi

Bahçeli, 1 Mayıs ve Kapatma Davasını Değerlendirdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1 Mayıs'ın Olaylı Geçen Bir Gün Olarak Toplumun Hafızasında Yer Etmemesi Gerektiğini Belirtti. Bahçeli, "Zaman Gelir Taksim Meydanında Yapılabilir" Dedi. Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın "Ayaklar Başları Yönetmeye Başlarsa Kıyamet Kopar" Şeklindeki Sözlerini "Siyasetçilerin Üslubuna Dikkat Etmesi Lazım" Şeklinde Değerlendirdi.

Bahçeli, 1 Mayıs ve Kapatma Davasını Değerlendirdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1 Mayıs'ın olaylı geçen bir gün olarak toplumun hafızasında yer etmemesi gerektiğini belirtti. Bahçeli, "Zaman gelir Taksim meydanında yapılabilir" dedi. Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın "ayaklar başları yönetmeye başlarsa kıyamet kopar" şeklindeki sözlerini "Siyasetçilerin üslubuna dikkat etmesi lazım" şeklinde değerlendirdi.


Bahçeli, AKP hakkındaki kapatma davasıyla ilgili nasıl bir çözüm düşündüklerini kamuoyuna aktardıklarını ifade etti. Bahçeli, "Kimseye bir şey önermedik kimseden de öneri beklemiyoruz. 70 milletvekili sorun çözmez" dedi.


MHP lideri Devlet Bahçeli, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Meclis Tören Salonu'nda verilen resepsiyona katıldı. Resepsiyonda uzun süre kalan ve gazetecilerle sohbet eden MHP lideri, 1 Mayıs'tan AKP hakkındaki kapatma davasına, Çankaya Köşkü'ndeki yemekten Birinci Millet Meclisi'nde DTP'li Hasip Kaplan'la tokalaşmasına kadar pek çok konuda soruları yanıtladı.

-"ZAMAN GELİR TAKSİM'DE YAPILIR"-

Bahçeli, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması ve Başbakan Erdoğan'ın "ayaklar başları yönetmeye başlarsa kıyamet kopar" şeklindeki sözlerine ilişkin soruları yanıtladı. 1 Mayıs'ı "Taksim meydanında yapalım-yapmayalım" şeklinde bir gerginlik ortamına sokulmasının doğru olmadığını ifade eden Bahçeli, "İstanbul'da 1 Mayıs'ın kutlanabileceği çok alan vardır. Bunlardan bir tanesinde de yapılabilir ama zaman gelir Taksim meydanında yapılabilir. 1 Mayıs olaylı geçen bir gün olarak toplumun hafızasında yer etmemelidir. 1 Mayıs'a emek günü, emek bayramı olarak kullanılabilecek bir ortama çekmekte yarar vardır" dedi.

-"TÜRKİYE'Yİ BU KADAR GERMENİN GEREĞİ YOKTU"-

Bahçeli, gazetecilerin AKP hakkındaki kapatma davasına ilişkin sorularını da yanıtladı. MHP olarak kapatma davasının ardından nasıl bir çözüm düşündüklerini kamuoyuyla paylaştıklarını ifade eden Bahçeli, "İlla 'olur' ya da 'olmaz' demedik. Kimseye bir şey önermedik, kimseden de öneri beklemiyoruz. Adım atması gereken TBMM'de sayısal çoğunluğu olan partidir, iktidardır. 70 milletvekili sorunu çözmez" dedi. Bahçeli, AKP'lilerin kapatma davasının ardından yaptıkları açıklamaları "Türkiye'yi bu kadar germenin gereği yoktu. Yargının alacağı karar üzerinde de bu kadar tartışma olmaz" sözleriyle değerlendirdi. Partisine yönelik "AKP'yi kurtarıyor" eleştirilerine ise Bahçeli, "Bunu söyleyenleri dikkate almamak lazım" karşılığını verdi.

-KAPLAN'LA TOKALAŞMASINI DEĞERLENDİRDİ-

Bahçeli, gazetecilerin Birinci Millet Meclisi'nde DTP'li Hasip Kaplan'la tokalaşmasıyla ilgili sorularını da yanıtladı. Bahçeli, "Yan yana oturduğumuz sırada bir el sıkışmadan başka bir şey değil. Bu el sıkışma birinci meclisin ruhuna uygun" dedi. Siyasi partilerin katılımıyla bir toplantı düzenlendiğini, bunun yıllardır devam eden bir gelenek olduğunu söyleyen Bahçeli, "bu yıl katılanlar arasında onlar da bulunuyor. Dolayısıyla ayrılmış olan yerde temsil edilmeleri en doğal hakları" diye konuştu.

-"YEMEK ZAMAN KAYBI"-

Gazetecilerin Köşk'teki yemeğe ilişkin sorularına ise Devlet Bahçeli, "Tekrar edilmesinde yarar görüyorum" karşılığını verdi. Yemekte herkesin düşüncelerini genel hatlarıyla ifade ettiğini kaydeden Bahçeli, ekonomik sorunlar üzerinde durulduğunu belirtti. Bahçeli, "Cumhurbaşkanının başkanlığında bir sosyal diyalogun ilk adımı olarak görülmesinde yarar var. Serbest görüşme çerçevesinde başlatılmış olan bu toplantı zamanla ülkenin temel sorunlarına dayalı gündemli bir toplantı olabilir ama yemeksiz olursa zaman kazanılmış olabilir" dedi. Meclis Genel Kurulu'nda yaşanan CHP-AKP gerginliğini "toplumun gerginliğe ihtiyacı yok" sözleriyle değerlendiren Bahçeli, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Köşk'teki yemeğe katılmamasını ise "Deniz Bey bilir" şeklinde değerlendirdi. (ANKA)


(EG/ZG)