Bahçeli: 1 Mayıs'ı Ilımlı Ortama Çekmekte Yarar Var

Bahçeli: 1 Mayıs'ı Ilımlı Ortama Çekmekte Yarar Var

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1 Mayıs Kutlamalarını, 'Taksim Meydanı'nda Yapalım, Yapmayalım' Şeklindeki Bir Gerginlik Ortamına Sokmanın Doğru Olmadığını Belirterek, "1 Mayıs'ı Ilımlı Bir Ortama Çekmekte Yarar Var" Dedi.

Bahçeli: 1 Mayıs'ı Ilımlı Ortama Çekmekte Yarar Var

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1 Mayıs kutlamalarını, ''Taksim Meydanı'nda yapalım, yapmayalım'' şeklindeki bir gerginlik ortamına sokmanın doğru olmadığını belirterek, "1 Mayıs'ı ılımlı bir ortama çekmekte yarar var" dedi.

Bahçeli, TBMM'de verilen 23 Nisan Resepsiyonunda gazetecilerin gündeme ilişkin çeşitli sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugün verdiği yemekte ağırlıklı olarak ülkenin ekonomik sorunları üzerinde durulduğunu anlatan Bahçeli, ''Cumhurbaşkanının başkanlığında bir sosyal diyaloğun ilk adımı olarak görülmesinde yarar var'' diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''1 Mayıs tartışmalarıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Ayakların baş, başların ayak olduğu' yönünde bir değerlendirmesi oldu. Demokrasi açısından böyle bir sözü nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna ise şu cevabı verdi:

''Siyasette üsluba dikkat etmek lazım. '1 Mayısı Taksim Meydanında yapalım, yapmayalım' şeklinde bir gerginlik ortamına sokmak doğru değil. İstanbul'da 1 Mayısı kutlayabilecek bir çok alan vardır. Bunlardan bir tanesinde de yapılabilir. Ama zaman gelir, Taksim Meydanında da yapılabilir. Bu nedenle 1 Mayıs hep olaylı geçen bir gün olarak toplum hafızasında yer etmemelidir. 1 Mayısı bir emek günü, emek bayramı olarak kutlanabilecek bir anlam kazandıran, ılımlı ortama çekmekte yarar var.''

Parti kapatılmasının zorlaştırılmasına yönelik AK Parti'den bir teklif bekleyip beklemediğinin sorulması üzerine Bahçeli, ''Biz bir teklif beklemiyoruz. Türkiye'nin karşılaştığı böyle bir sorun karşısında, 'Nasıl bir çözüm düşünülebiliriz?' Bunu kamuoyuna aktarmaya çalıştık. 'İlla olur olmaz' diye bir tartışmanın içerisine girmek istemiyoruz. Kimseden bir öneri beklemiyoruz. Ama böyle bir çözüm olabilir'' diye konuştu.

Bahçeli, grup toplantılarında yaptığı konuşmalardaki önerilerin hatırlatılması üzerine de ''Çözüm arayışında adım atması gereken, TBMM'deki sayısal çoğunluğa sahip olandır. O da iktidardır. Biz bir öneriyi sunduğumuzda, kabul edilmediği zaman karşılığı 70 milletvekilidir. 70 milletvekili de sorunu çözmeye yetmez'' dedi.

MHP Lideri, ' 'AKP'nin koltuk değneği olduğunuz yönünde, sizin tavrınız da eleştiriliyor'' sözlerine karşılık, ''Bunu söyleyenleri dikkate almamak lazım. Bizim ortaya koyduğumuz görüşlerde, bırak koltuğu değnek dahi yok'' diye konuştu.

''AK Parti'nin kapatılması durumunda büyüyerek geleceği'' iddialarına karşılık Devlet Bahçeli, ''Kapatılan partilerden büyüyen yok. Parçalanmış olanlarından hep bir tanesinin büyüdüğünü görmüşüzdür. O da çok anlamlıdır'' dedi.