Bahçede Yakılan Otlar İki Cana ve Binlerce Dönüm Ormana Mal Oldu

Bahçede Yakılan Otlar İki Cana ve Binlerce Dönüm Ormana Mal Oldu

Mersin'in Gülnar İlçesinde İki Kişinin Ölümüne Yüzlerce Hektar Ormanın Kül Olmasına Neden Olan Yangının, Bir Bahçede Yakılan Otlardan Kaynaklandığı Bildirildi.

Bahçede Yakılan Otlar İki Cana ve Binlerce Dönüm Ormana Mal Oldu

Mersin'in Gülnar ilçesinde iki kişinin ölümüne yüzlerce hektar ormanın kül olmasına neden olan yangının, bir bahçede yakılan otlardan kaynaklandığı bildirildi.

Gülnar'da çıkan ve iki kişinin hayatını kaybettiği yangının Kavakoluğu Köyü'nde bir vatandaşın bahçesinde yaktığı otların aşırı rüzgar nedeniyle çevreye sıçraması ile başladığı belirtildi. Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, yangın bölgesinde çalışmaları bizzat yönetirken, yangının bir bahçede yakılan otlardan çıktığını söyledi. Yangının büyümesi ile Kavakoluğu Köyü'nde lise öğrencisi Hatice Bulut(16) ve Hatice Kırlangıç(60)yanarak hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden iki kişi Gülnar Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk otopsinin ardından Adana Adli Tıp Merkezine gönderildi.

Şiddetli rüzgar nedeni ile gece de devam eden yangın Delikkaya, Kavakoluğu, Korucuk, Çavuşlar ve Dedeler Köyleri ve açık alanda etkili oluyor. Gece helikopterler uçamadığı için yangına karadan ve çevre illerden gelen ekiplerle müdahale ettiklerini belirten Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Yangın şiddetli rüzgar nedeni ile hızlı yürüyor. Rüzgarın hızı 90 kilometreyi buluyor. Rüzgar artmazsa yangını kontrol altına almaya çalışacağız." dedi. Yangın nedeni ile Delikkaya Köyü'nü boşaltan köylüler ise yangını tepelerden izledi. Traktör ile köyü terk eden köylüler ise, yangının evlerine yaklaştığı için kıymetli eşyalarını alarak kaçtıklarını söyledi.

Öte yandan yangın hızla büyüyence Tepe Kulesi bile boşaltıldı.

Kaynak: CHA