BAHATTİN SÜRÜCÜ HABERLERİ

Bahattin Sürücü Haberleri

Bahattin Sürücü haber, Bahattin Sürücü son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Bahattin Sürücü - 2.3.2013
Kuşadası Kadınlar Denizi Plajı'nda Ölü Caretta Caretta Bulundu
Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Her yıl birçok vakayla karşılaştığımız denizlerimizde, Caretta caretta cinsi iribaş deniz kaplumbağalarının genellikle, ağlara ve paragatlara takılıp boğularak öldüklerini, denize atılan naylon poşetleri denizanası sanarak yedikleri ve bu nedenle sindirim ve boşaltım yolları tıkandığından öldüklerini, tekne kazalarından ve nadiren de olsa kasti olarak öldürülerek yaşamlarını yitirdiklerini görmekteyiz.
Bahattin Sürücü - 19.2.2013
Ekodosd'tan Kurbağa Avı Tepkisi
Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Söke Ovası'ndan kurbağa toplanmasının ekosistemin bozulmasına neden olduğunu ileri sürerek, kaymakamlıktan önlem alınmasını istedi.
Bahattin Sürücü - 1.2.2013
Dünya Sulak Alanlar Günü İçin Söke Daveti
EKODOSD Başkanı Bahattin sürücü, doğayla oynamanın, suyu engellemeye çalışmanın bedelini her kış mevsiminde Söke Ovası'nın ağır bir şekilde ödediğine dikkat çekti.
Bahattin Sürücü - 27.1.2013
Ekodosd, Yeni Yönetim Kurulunu Belirledi
EKODOSD Olağan Genel Kurul Toplantısı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. 2013-2015 Dönemi için, yeni yönetim ve denetim kurulu seçimleri yapıldı. Yönetim Kurulu'na Bahattin Sürücü, Hüseyin Nohutlu, Selçuk İnanç, Levent Kutbay, Zeynep Karabacak, Sevda Türemen, Abdullah Kavak, Gülru Bektaş, Gözde Kurt, İdris Yüksel, Leyla Tokmak, Mustafa Aktaşoğlu seçilirken, Denetim Kurulu ise Rüştü Kirman, Memduh Dağlı, Ahmet Azbazdar'dan oluştu.
Bahattin Sürücü - 18.1.2013
Eşeklere Misafirhane
EKODOSD Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, Aydın ile Muğla il sınırlarında bulunan Beş Parmak Dağları'ndaki köylerde zeytin toplama döneminde kullanılan, diğer zamanlarda ise vahşi doğaya bırakılan eşeklere yapılacak misafirhane için Kisir Köyü muhtarlığınca arazi temin edildiğini söyledi.
Bahattin Sürücü - 14.12.2012
Dilek Yarımadası'nda Ağaç Kesimine Tepki
Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde Orman Genel Müdürlüğü'nün uyguladığı 'Yanan Ormanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dayanıklı Ormanlar Tesisi Projesi' (YARDOP) doğasevenleri isyan ettirdi. Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, proje kapsamında 8 bin hektar alanda ağaç kesimi yapıldığı, toplam kesimin 18 bin hektar alanı kapsayacağını öne sürdü.
Bahattin Sürücü - 3.12.2012
Kuşadası'nda Tarih ve Doğa Kokan Gezilere Büyük İlgi
Priene akrepolünden inerek, yolda gördükleri keçi sürülerini severek yoluna devam eden grup, zirveden aşağı inerek tarihi Gelebeç Köyüne ulaştı. Gelebeç Köyünde mermer kulesiyle dikkati çeken, 1821 yılında Gelebeç'li Rumlar tarafından aynı yerde bulunan yıkık bir kilise üzerine inşa edilmiş tarihi Aziz Nicolas Kilisesini ziyaret etti. Yıllardır restore edilmeyi bekleyen kilisenin her geçen yıl daha kötü duruma geldiğini açıklayan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Gördüğümüz durum bizi çok üzdü.
Bahattin Sürücü - 1.12.2012
Tarihe Çelik Koruma
DUYARLILIĞA TEŞEKKÜR EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Aydın Valiliği'nin Beşparmak Dağları'nda bulunan tarihsel mirasın korunması konusunda gösterdiği hassasiyet ve duyarlılık nedeniyle çok mutlu olduklarını dile getirdi.
Bahattin Sürücü - 1.12.2012
Tarihi Kaya Resimlerine Çelik Koruma
Yaptırılan incelemeler sonucunda alınan kararlar, Aydın Valiliği tarafından EKODOSD'a bir yazıyla bildirildi. Aydın Valiliği'nin yazısında şöyle denildi: "Beşparmak Dağları'nda (Latmos) bulunan neolotik dönem kaya resimleri, Bizans dönemi kilise resimleri, antik yollar, Milet taş ocağının mevcut durumunun Herakleia-Latmos antik kenti eski kazı başkanı Dr. Anneliese Peschlow ve Mimar Albert Distelrath'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen çalışmada incelendiği, Latmos bölgesindeki kaya resimlerinin bulunduğu mağara ve kaya sığınaklarının da tahribattan korunması için bir proje üzerinde çalışıldığı, hazırlanacak bu projeye göre mağara ve sığınakların çevresinde doğal ortamın estetiğini bozmayacak şekilde, uzaktan fark edilmeyecek ancak yakınına gelindiğinde görülebilecek çelik bir ağ sistemi ile koruma sağlanacağını, detaylı fotoğraf çekimleri ve dijital mikroskop resimlerinin alınmasının yanı sıra, kaya resimlerinin bulunduğu mağara ve kaya sığınaklarından toplam 29 adet taş, kalker tabakası, liken vb. numunesi ve fresklerin bulunduğu kaya kiliselerinden toplam 6 adet sıvı numunesinin alındığı ve bu konudaki çalışmalarını da devam ettirdikleri belirtilmiştir." Yapılan inceleme sonunda kaya resimlerinin bulunduğu bölgedeki özellikle mağaraların ve bazı kayaların korunması için çelik ağ yapılması kararının çok sevindirici bir gelişme olduğunu açıklayan Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Beşparmak Dağları'nın taş ocakları tarafından tahrip edildiğini söyledi.
Bahattin Sürücü - 30.11.2012
Beşparmak'taki Kaya Resimleri Korumaya Alınacak
Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Beşparmak Dağları'ndaki başta tarih öncesi kaya resimleri olmak üzere tüm doğal ve kültürel değerlerin koruma altına alınması için çalışma başlattıklarını bu nedenle de Cumhurbaşkanlığı'na ve ilgili bakanlıklarına bir yazı göndererek bu taleplerini ilettiklerini hatırlattı.
Bahattin Sürücü - 11.11.2012
Koçak Kanyonunda Çevre Katliamına Dur Diyen Yok
Aydın'ın Akçaköy ve Eğrikavak köyleriyle, İzmir'e bağlı Ödemiş İlçesi arasında yer alan Koçak Kanyonu bölgenin en önemli doğal miraslarının başında yer alıyor. Koçak Çayı geçmiş olduğu kanyonda özgün bir klima yaratarak bölgedeki biyoçeşitliliği zenginleştirdiği kanyonda yaşanan ağaç ve çevre katliamının büyük boyutlara ulaştığına dikkati çeken Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, " Yaşananlar inanılmaz.
Bahattin Sürücü - 7.11.2012
Koçak Kanyonu'nda Doğa Katliamına Tepki
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ve üyeleri, Büyük Menderes Nehri'ne kadar uzanan, içindeki sık bitki örtüsüyle Amazon ormanlarını çağrıştıran, olağanüstü güzeliğe sahip Koçak Kanyonu'nda gördükleri karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.
Bahattin Sürücü - 3.11.2012
Beşparmak Dağları İçin Sevindirici Gelişme
Bakanlığın yapılan inceleme başvurusunu kabul etmesi doğa severler tarafından memnuniyetle karşılandı. Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Henüz daha turizme tam açılmamış, kültürü ve tabiatı yönüyle tek olma özelliği yaşayan ve bir nevi prehistorya açık hava müzesi niteliğinde olan bu yörenin, büyük bir hızla yaygın bir şekilde açılan maden ocaklarının tehdidi altında olduğunu bildirmiştik.
Bahattin Sürücü - 27.10.2012
Dilek Yarımadası'nın Bilinmeyen Yüzü Otelcilere Tanıtıldı
Büyük ilgi gören tanıtım gezisiyle ilgili bilgi veren Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, " Milli Parkın bakir koylarından Sisam Adası izlendi.
Bahattin Sürücü - 9.10.2012
Eski Menderes Azmakları Balıklara Mezar Oldu
Menderesin suyundan daha temiz olan söz konusu yataklarda bu kadar çok balığın ölmesini ilginç bulduklarını açıklayan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, azmakların üst tarafında, Söke Ovasının sağ sahil sulama kanalından su girişi bulunduğunu gördüklerini söyledi.
Bahattin Sürücü - 9.10.2012
Menderes Nehri'nde Yine Kirlilik, Yine Balık Ölümleri
Büyük Menderes Nehri'nin taşıdığı kirliliğin olumsuz etkilediği Bafa ve Azap göllerinden sonra Söke Ovası'nda Azmak denilen Menderes Nehri'nin eski yataklarında da balık ölümleri başladı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, kuraklığın yoğun olduğu yıllarda ekosistemi canlı tutan ve gen bankası niteliğinde önemli sulak alanlar olan Menderes yataklarında ölümlerin endişe verici olduğunu söyledi.
Bahattin Sürücü - 29.9.2012
8 Bin Yıllık Kaya Resimlerinin Tahrip Edildiği İddiası
Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Söke'deki Beşparmak Dağları Karakaya bölgesinde bulunan 8 bin yıllık kaya resimlerinin tahrip edildiğini öne sürdü.
Bahattin Sürücü - 29.9.2012
Beşparmak Dağları'ndaki 8 Bin Yıllık Kaya Resimleri Tahrip Edildi
Bölgede yaptığı tarihi ve doğal çalışmalarla dikkati çeken Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD) tarafından ortaya çıkarılan tahribat ile Latmos olarak da bilenen Karakaya bölgesinde 8000 yıllık tarih öncesi Göktepe kaya resimlerine büyük darbe vuruldu. Resimlerin üzeri bir sıvıyla sıvandığı tespit edilirken, hangi amaçla, kim ya da kimler tarafından yapıldığı ise belirlenemedi. Büyük önem taşıyan kaya resimlerinin korunması için daha önce çağrıda bulunduklarına dikkati çeken Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, " Bu eylemin yapılmasındaki amacın, resimlere zarar vermek için kasti olarak sürülebileceği ya da resimleri daha net görmek amacıyla bilinçsizce yapılabileceği olarak düşünülmektedir.
Bahattin Sürücü - 28.9.2012
8 Bin Yıllık Kaya Resimleri Tahrip Edildi
Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), Başkanı Bahattin Sürücü ve bir grup dernek üyesi, 5 ay önce Aydın ile Muğla il sınırlarında kalan ve tarih öncesi dönemde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Beşparmak Dağları'ndaki 8 bin yıllık kaya resimleri gezerken üzerlerinde bir sıvı olduğunu farketti.
Bahattin Sürücü - 25.9.2012
Paragat İğnesi Yutan Caretta Caretta Hayata Döndürüldü
Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Artemis Sitesi açıklarında bir caretta carettanın yaralı olduğunu farkeden Volkan Tuncay'ın kendilerine haber verdiğini, caretta carettanın ağzında paragat misinası tespit ettiklerini belirtti.
Bahattin Sürücü - 25.9.2012
Kuşadası'nda Yaralı Bulunan Caretta Caretta Tedavi Edildi
Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Artemis Sitesi açıklarında bir caretta carettanın yaralı olduğunu farkeden Volkan Tuncay'ın kendilerine haber verdiğini, caretta carettanın ağzında paragat misinası tespit ettiklerini belirtti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bahattin Sürücü Haberleri | Bahattin Sürücü Kimdir - Haberler - Sayfa 10 - Bahattin Sürücü haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Bahattin Sürücü kimdir, hayatı ve biyografisi. Tarlada Aydın Gaşağı Sürprizi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.10.2020 04:43:50. #1.14#
title