'Bahar' Operasyonunda, Fuhuş Yaptıkları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan 35 Bayandan 6'sında Bulaşıcı Hastalık Çıktı

'Bahar' Operasyonunda, Fuhuş Yaptıkları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan 35 Bayandan 6'sında Bulaşıcı Hastalık Çıktı

Antalya'da Geçtiğimiz Hafta Düzenlenen 'Bahar' Kod Adlı Operasyon Sonucu, Fuhuş Yaptıkları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Yabancı Uyruklu Kadınlardan 6'sının Bulaşıcı Hastalık Taşıdığı Belirlendi.

'Bahar' Operasyonunda, Fuhuş Yaptıkları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan 35 Bayandan 6'sında Bulaşıcı Hastalık Çıktı

Antalya'da geçtiğimiz hafta düzenlenen 'Bahar' kod adlı operasyon sonucu, fuhuş yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan yabancı uyruklu kadınlardan 6'sının bulaşıcı hastalık taşıdığı belirlendi.

Sağlık il Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, 35 bayandan 5'inin firengi hastası olduğu, 1'inin hiv virüsü taşıdığı belirtildi.

Emniyet yetkilileri ve Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, bu konuda vatandaşları daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. Sağlık il Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Antalya'nın turizm potansiyeliyle gerek ülke gerekse yabancı ülke vatandaşlarının her türlü ziyaret, tatil, eğlence ve kongre turizmi ihtiyaçlarında tercih edilen bir kent olduğu belirtildi.

Bu tercihin getirdiği sosyal hareketliliğin sağlık, huzur ve güvenlik içinde devamını sağlamak amacıyla, tüm kamu ve yerel yönetim kuruluşlarının özveriyle çalıştığı ifade edildi. Buna rağmen zamana zaman özellikle fuhuş gibi olayların insan sağlığını tehdit etmesine rağmen kontrolsüz, kuralsız bir şekilde yasa dışı yollarla yapıldığı ileri sürüldü.

17 Temmuz 2008 tarihinde Antalya Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği tarafından düzenlenen operasyon sonucu, fuhuş yaptıkları belirlenen 35 bayan ve bu bayanları pazarladıkları gerekçesiyle 16 zanlı gözaltına alınmıştı. Fuhuş yaptıkları belirlenen 35 yabancı uyruklu bayan, Antalya Deri ve Tenasül Hastalıkları Dispanseri'ne getirilerek muayenesi yapılmıştı. Yapılan tetkikler sonucunda fuhuş yapan 35 yabancı uyruklu kadından 5'inde sifiliz (Frengi) hastası olduğu ve 1'inin hiv (+) virüsü taşıdığı tespit edildi.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılımında fuhşun, özellikle sağlık kontrollerinden geçmemiş olan kadınlarla yapılan temasın rolünün oldukça büyük olduğunu belirten Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, bu sebeple tüm vatandaşların bu türlü temas ve ilişkilerden kesinlikle uzak durması gerektiğini belirtti. Hastalık şüphesi taşıyan şüpheli kişilerle ilişkiye girmekten kaçınılması gerektiğini belirten Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, bunun aynı zamanda yasal sağlığın korunması açısından önemli bir sorumluluk olduğunu belirtti.

Fuhuş konusunun sağlık açısından olduğu kadar, huzur açısından da toplumun zarara uğradığını belirten emniyet yetkilileri, vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini söyledi. Özellikle turizm adı altında fuhuş olayının farklı boyutlarda gerçekleştiğini belirten Emniyet yetkilileri, fuhşun sağlık, ekonomik ve toplumsal açıdan vatandaşlara büyük zararlar verdiğini ifade ederek, en son yapılan operasyonda gözaltına alınan kadınlardan 6'sında bulaşıcı hastalık tespit edildiğini, bu kadınlarla teması olanların en kısa sürede sağlık açısından tedavi olması gerektiğini belirtti.