Bağış: "İrtica Türk Solunun Can Simidi"

Bağış: "İrtica Türk Solunun Can Simidi"

Viyana'da Bir Grup Türk Derneğinin Verdiği Toplu İftara Katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Türk Solunun 30 Yıldır Tanımı Net Olmayan İrtica Kelimesine Adeta Can Simidi Gibi Sarıldığını İfade Ederek, "Türk Solunun İrtica Söylemleriyle Toplumu Tedirgin Ettiğini Hatta Huzurunu Kaçırmak İçin İstismar Ettiğini" Savundu.

Bağış:

Viyana'da bir grup Türk derneğinin verdiği toplu iftara katılan AK Parti İstanbul milletvekili Egemen Bağış, Türk solunun 30 yıldır tanımı net olmayan irtica kelimesine adeta can simidi gibi sarıldığını ifade ederek, "Türk solunun irtica söylemleriyle toplumu tedirgin ettiğini hatta huzurunu kaçırmak için istismar ettiğini" savundu.

Türkiye'deki irtica tartışmalarında en büyük sorunun irticanın tanımı konusundaki belirsizlik olduğunu ifade eden Bağış, "Belki önce irticanın tanımı konusunda bir uzlaşmaya varmamız gerekir" dedi.

"İrtica'dan şikayet edenler eğer şiddet kullanarak fikirleri uğruna insan katledenlerden bahsediyorlarsa, o teröristler karşılarında herkesten önce bizleri ve Ak Partiyi bulacaklardır" diyen Bağış, "Benim şahsi düşüncem, bu terör eylemlerine irtica demek doğru değil. Bu eylemlere sapıklık demek lazım" şeklinde konuştu.

Bağış, Viyana'daki cami eksenli 9 Türk derneğinin verdiği toplu iftara işaret ederek, şunları kaydetti:

''Bizim gibi ramazan ayında toplu iftar için bir araya gelmeyi irtica olarak yorumlamayı yanlış buluyorum. Bu bizim geleneklerimizin ve inancımızın bir gereğidir.''

İrtica kelimesinin sözlüklerde "geriye dönmek ya da gericilik" olarak açıklandığını anımsatan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin AB ile müzakerelere başladığı, demokrasi , insan hakları ve serbest piyasa ekonomisi konularında bölgesinde ilham kaynağı olduğu bir dönemde, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye kesinlikle geriye değil her geçen gün daha ileri gitmektedir."

Türk solunun 30 yıldır tanımı net olmayan bu irtica kelimesine adeta can simidi gibi sarıldığını ifade eden Bağış, "Türk solunun irtica söylemleriyle toplumu tedirgin ettiğini hatta huzurunu kaçırmak için istismar ettiğini" söyledi.

Bağış, "Türk solunun bu istismarı sonucu gittikçe halkın teveccühünden uzaklaştığını ve desteğini kaybettiğini, can simidi sandıkları kavramın onları kurtaramadığını, tam aksine puan kaybettirdiğini" kaydetti.

Kaynak: AA