Bağış'ın Today'e Demeci: "Endişeler Yersiz"

Bağış'ın Today'e Demeci: "Endişeler Yersiz"

AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, 'Partisinin İslami Köklerinin, Laik Ordu ve Milyonlarca Türk Arasında Sürtüşme Yarattığı' Yönündeki Endişeleri 'Yersiz' Olarak Nitelendirirken, AK Parti'nin Gizli Gündemi Olmadığını Vurguladı ve 'Ben Bir Kadının Mini Etek ve Bikini Giyme Hakkına İnandığım Kadar, Türban Giyme Hakkına da İnanıyorum' Dedi.

Bağış'ın Today'e Demeci:

AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, ''partisinin İslami köklerinin, laik ordu ve milyonlarca Türk arasında sürtüşme yarattığı'' yönündeki endişeleri ''yersiz'' olarak nitelendirirken, AK Parti'nin gizli gündemi olmadığını vurguladı ve ''ben bir kadının mini etek ve bikini giyme hakkına inandığım kadar, türban giyme hakkına da inanıyorum'' dedi.

Geçen hafta ABD'de temaslarda bulunan Bağış, ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi olan USA Today'in diplomasi muhabiri Barbara Slavin'in sorularını yanıtladı.

AK Parti'nin şeriatı devreye sokmayı hedefleyip hedeflemediği yönündeki bir soru üzerine Bağış, ''Kesinlikle hayır. Partinin kurucuları arasında çok inançlı kimseler var. Ancak o derece inançlı olmayanlar da var. Benim ne karım ne de annem türban takıyor ve ben Erdoğan'ın (Başbakan Recep Tayyip) en yakın meslektaşlarından biriyim.'' dedi.

"Laik Türkler'in, AK Parti'nin, daha fazla sayıda kadının türban takması yönünde çaba harcayacağından endişeli olduğu" sorusuna karşılık Bağış, her ülkede hassas konular bulunduğunu hatırlattı ve Türkiye için de türban meselesinin hassas olduğunu söyledi. Türkiye'de çözülmesi gereken konulara baktığı zaman, terörizm, yoksulluk ve daha iyi okullar meselelerini gördüğünü kaydeden Bağış, ''türban gibi bir konuda bu kadar çok zaman ve enerji harcama lüksümüz yok'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, yeniden cumhurbaşkanlığına aday gösterilip gösterilmeyeceği sorusu üzerine Bağış, şu anda Gül'ün, partinin cumhurbaşkanı adayı olarak kalmayı sürdürdüğünü söyledi.

Türk askerlerinin Irak sınırındaki hareketliliğine ilişkin bir soruya karşılık Bağış, ''El Kaide sizin için neyse, PKK da bizim için o'' dedi.

Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin sorular üzerine Bağış, ''Ben AB'yi Türkiye'nin diyetisyeni gibi görüyorum. Türkiye'nin, kaybetmesi gereken fazla kilosu var. AB reçetesi, 27 ülkeye kilo kaybetmede yardım etti'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA