Bağımsızlık Öncesinde Kosova Gümrük Kapılarına X Ray Tarama Cihazları Yerleştirildi

Bağımsızlık Öncesinde Kosova Gümrük Kapılarına X Ray Tarama Cihazları Yerleştirildi

Bağımsızlığa Hazırlanan Kosova'da Gümrük Kapılarına X Ray Tarama Cihazları Yerleştirildi.

Bağımsızlık Öncesinde Kosova Gümrük Kapılarına X Ray Tarama Cihazları Yerleştirildi

Bağımsızlığa hazırlanan Kosova'da gümrük kapılarına x ray tarama cihazları yerleştirildi.

Kosova'nın Makedonya ile olan en büyük sınır kapısı Elez Han Gümrük Terminali, TIR kamyonlarında arama yapan en çağdaş seyyar x ray tarama cihazıyla donatıldı. Cihazı Kosova Başbakanı Hashim Thaçi hizmete verdi. Kosova'nın bağımsızlığa tamamen hazır olduğunu, bağımsızlığın ilan edileceği günü de bildiğini, ancak bağımsızlığın ilan edilmesi tarihinin ilerleyen günlerde açıklayacağını belirten Thaçi, dünyaya Kosova'da her çeşit kaçakçılığa karşı amansızca mücadele edileceği mesajını verdi. "Bağımsızlığın

temellerini atmaya hazırlanan hükümetimiz rüşvet, kaçakçılık ve organize suçlara karşı sıfır tolerans gösterecek" şeklinde açıklama yapan Thaçi, Kosova gümrüklerinden en büyüğü olan Elez Han Gümrük Kapısı'na son derece modern olan bu cihazın yerleştirilmesiyle Avrupa standartlarını yakalamaya çalışacaklarını söyledi. Açılıştan sonra x ray tarama cihazını yerinde inceleyen Başbakan Thaçi, cihazın ilk kez bir kamyonda arama yapması denemesine tanıklık etti.

Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu (UNMIK) Gümrükler Hizmetleri Genel Müdürü Naim Huruglica ise, söz konusu cihaz ile illegal şekilde kamyonlarla taşınan silah, esrar, radyoaktif maddeler gibi kaçakçılığa büyük darbe indireceklerini vurguladı.

Kosova Hükümeti x ray arama cihazının alımı için 1 milyon 400 bin euro sağladı.

(EK-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA