Bağımsızlık Günü Şöleninde Bomba Korkusu

Bağımsızlık Günü Şöleninde Bomba Korkusu

Sokaklarda Kimseler Yok, Turistlerden Başka.  Amerika'nın "Bağımsızlık Günü" Resmi Tatil. Ofisten Erken Çıkıp Evimin Yolunu Tutuyorum.

Bağımsızlık Günü Şöleninde Bomba Korkusu

Sokaklarda kimseler yok, turistlerden başka. Amerika'nın "Bağımsızlık Günü" resmi tatil. Ofisten erken çıkıp evimin yolunu tutuyorum. Binaya sapan servis yolunda yavaşlıyorum. Binamın garaj girişinde trafik sıkışması var,bir düzineye yakın araba tampon tampona. Tek şeritli, sürat yapmayı engelleyen tümsekli yolda kaza olasılığı mümkün değil. Bir arabanın arıza yaptığını düşünüyorum. Önümdeki araç hareket ettiğinde peşine takılıyorum. İri kıyım bir adam çıkıyor karşıma. Parkasının üstünde 'polis' yazılı, elindeki kayış siyah tüylü bir köpeğin boğazında halkalanmış. Soruyor:"Burada mı oturuyorsunuz?" 'Evet.' yanıtımı takiben bagajımı açmamı istiyor.

Kokuyla bomba araştıran köpek arabamın etrafında bir tur atıyor. Garaj girişinde omuzlarında otomatik tüfek taşıyan iki polisle gözgöze geliyorum. Üniformaları üstünde SWAT yazısını okuyorum. Özel silah ve egitim görmüş komando timine mensup bu polisler. Apartman kapıcısına "Ne oluyor?" diye soruyorum. Doğu Nehri üstünde yapılacak Bağımsızlık Günü kutlaması çerçevesinde havai fişek gösterilerinde olası terör eylemlerine karşı güvenlik yoklaması cevabını alıyorum.

Oturduğum daire New York'ta geleneksel gösteri için ideal yer. Macy's mağazasının kiraladığı iki dev mavna çoktan yerini almış. Bitişiğimizdeki lokantaya bitişik seyyar polis merkezi aracını görüyorum. Evime gelirken diğer bir seyyar merkezi BM binası yakınında gördüğümü hatırlıyorum. Zil çalıyor. Kapıda gösteriyi seyretmek için bize misafir gelen üniversiteli iki kız misafirimiz. İsimlerini önceden bina yönetimine bildirmemize rağmen polis refakatinde getiriliyorlar.

Pencereden bakıyorum, Doğu Nehri'ne paralel yol insan denizi gibi. Naklen yayın yapan NBC TV'nin muhabiri bir milyon kişinin nehir boyunca toplandığını söylüyor. Saat 21'i geçtikten sonra hava fişek gösterileri başlıyor. Leylak, zambak, sümbül, krizantemler gece karanlığında gökyüzünde salkım salkım açılıyor. Hafif çiseleyen yağmur altında kalabalık"Amerika, Amerika, doğum günün kutlu olsun" diye sloganlar atıyor. İtfaiye tekneleri Amerikan bayrağını temsil eden kırmızı,beyaz ve mavi renkli suları fışkırtıyorlar. Ağır silah monte edilmiş botlar nehirde, polis helikopterleri tepede düzenli nizamda alçak uçuş yapıyor karşımızda.

Görkemli bir gösteri ama bunca yıldır ilk kez böylesine yoğun güvenlik ağırlıklı bir gösteriye şahit oluyorum. Ekranlarda 50 bin civarındaki polis kadrosuna ilaveten askeri birliklerin, SWAT timlerinin New York'ta Rockefller Center, Times Square, Broadway, Empire State gökdeleni, Hürriyet Abidesi gibi turist uğrağı yerlerde olası terör eylemlerine karşı yöntem aldıkları bildiriliyor.

Akşam haberlerinde 11 Eylül saldırılarını takiben Amerikan Kongresi'nin 2003 yılında ülke sathında 160 bina ve kurumu teröristler için önemli milli hedef tesbit ettiğini, bu rakamın son dört yılda giderek yükselip 2007'de 300 bine ulaştığı açıklanıyor.

İnanılması güç bir tabloyla karşı karşıyayız. Amerika, ekonomiden modaya hemen her alanda dünya lideri. Savunmaya harcadıkları para Çin, Rusya, İngiltere ve Hindistan'ın toplam savunma bütçesinden fazla. Silah altında iki milyon askeri, dünya üzerinde taş üstüne taş bıraktırmayacak güçte nüklear silahları var. Buna rağmen Pakistan, Afganistan'dan Irak'a dağda-bayırda-derin mağaralarda üslenmiş bir kaç bin El-Kaide teroristinin kökünü kazımayı başarmış değil. Osama bin Ladin müritleri eylem yelpazesini yayarak İspanya, İngiltere, Fas, Türkiye, Endonezya ve Suudi Arabistan'da terör saldırılarına devam ediyor.

Süper ülke hükümeti 11 Eylül benzeri terör eylemlerine hedef olmamak için altı yıl önce oluşturduğu 'Anavatan Güvenlik Dairesi'ne yılda 50 milyar dolara yakın para tahsisi yapıyor. Gene de Amerika'lılar kendi topraklarında benzeri ender görülen güvenlik yöntemleri içinde ülkelerinin 231'inci yıldönümünü terör korkusu içinde kutluyorlar.