Bağdat Yönetimi, Kürtlere Petrol İkazını Tekrarladı

Bağdat Yönetimi, Kürtlere Petrol İkazını Tekrarladı

Bağdat Yönetimi, Ülkenin Kuzeyindeki Bölgesel Yönetim ile Petrol Anlaşması Sağlayan Yabancı Şirketleri Cezalandırmaya Hazırlanıyor. Buna Göre, Merkezi Hükümetten Habersiz Bölgesel Yönetim ile Anlaşma Yapan Firmaların, Irak'ta Ticaret Yapmaları ve Petrol Satmaları Engellenecek.

Bağdat Yönetimi, Kürtlere Petrol İkazını Tekrarladı

Bağdat yönetimi, ülkenin kuzeyindeki bölgesel yönetim ile petrol anlaşması sağlayan yabancı şirketleri cezalandırmaya hazırlanıyor. Buna göre, merkezi hükümetten habersiz bölgesel yönetim ile anlaşma yapan firmaların, Irak'ta ticaret yapmaları ve petrol satmaları engellenecek.

Irak Petrol Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre, merkezi hükümetin bilgisi dışında Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim ile petrol anlaşması imzalayan yabancı firmaların, Irak sınırları içindeki tüm faaliyetlerinin dondurulacağı ve bu firmaların bu ülkedeki iş aktivitelerinin sonlandırılacağı kaydediliyor. Bölgesel yönetim yetkililerini uyaran merkezi hükümet, kendilerinin izni dışında petrol anlaşması yapan şirketlerin yasal olmayan yollara başvurduğu gerekçesiyle ülkede bir daha iş anlaşması

imzalayamayacağı bildiriliyor. Şu ana kadar 15 ayrı iş anlaşması imzalayan Kürtlerin, bu anlaşmalardan doğacak olumsuz sonuçlar konusunda uyarıldığı da vurgulanırken, uzmanlar petrol anlaşmazlığından dolayı Kürtlerle Bağdat arasında yeni bir krizin doğacağına işaret ediyor.

Ülkenin kuzeyindeki bölgesel yönetim, merkezi hükümetin bilgisi dışında yabancı kuruluşlarla yeni iş sözleşmesi imzalarken, petrol üretimi ve ortaklık konularında yapılan anlaşmaların bölgedeki petrol krizini tırmandıracağı kaydediliyor.

Kürtler, bu ay başında vardıkları 7 yeni anlaşmayla birlikte Bağdat'taki merkezi yönetimin bilgisi dışında yabancı şirketlerle yapılan anlaşma sayısını 15'e çıkarmıştı.

Ülke genelinde tartışmalara yol açan petrol yasası henüz yürürlüğe girmezken, bölgesel yönetim tarafından bu yılın Ağustos ayında tek taraflı olarak çıkarılan petrol yasası uygulamaya konuldu.

(SK-CY-CY-ÖZ-D)

Kaynak: İHA