Bağdat'taki Yeni Güvenlik Planında Siyasi Müdahaleye Yer Yok

Bağdat'taki Yeni Güvenlik Planında Siyasi Müdahaleye Yer Yok

Irak'taki Koalisyon Güçlerinin Askeri Sözcüsü William Caldwell, Yeni Güvenlik Planında Siyasi Müdahaleye Yer Olmadığını Açıkladı.

Bağdat'taki Yeni Güvenlik Planında Siyasi Müdahaleye Yer Yok

Irak'taki koalisyon güçlerinin askeri sözcüsü William Caldwell, yeni güvenlik planında siyasi müdahaleye yer olmadığını açıkladı.

Bugün başkent Bağdat'ta askeri karargahta basın mensuplarının karşısına geçen askeri sözcü Caldwell, Bağdat'ın güvenliği ile ilgili yeni planın önceki planlardan çok farklı olduğunu ve siyasi müdahalelerden uzak olacağını ifade etti. Caldwell, yeni planın başkentin tüm kesimlerini içine aldığını ve daha önce Bağdat'ta buna benzer bir planın uygulanmadığını söyledi. Amerikalı askeri sözcü, plan çerçevesinde ailelerini korumaları için kadınlara silah bulundurma hakkının da verildiğini sözlerine ekledi.

William Caldwell, Iraklı radikal Şii lider Mukteda El Sadr'ın İran'a sığındığı şeklindeki haberleri yalanlayan Sadr yanlılarına yanıt vermiş, Şii liderin Irak'ı terk ettiğine ve İran'da olduğunu gösteren bilgilere sahip olduklarını belirtmişti.

(SK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA