Bağdat'ta Mehdi Ordusu'nun 16 Üyesi Gözaltına Alındı

Bağdat'ta Mehdi Ordusu'nun 16 Üyesi Gözaltına Alındı

Amerikan ve Irak Askerlerinden Oluşan Birliklerin, Başkent Bağdat'ın Şii Semtlerinden Sadr Mahallesi'ne Düzenlediği Ortak Operasyonda 16 Şii Milisini Gözaltına Aldığı Bildirildi.

Bağdat'ta Mehdi Ordusu'nun 16 Üyesi Gözaltına Alındı

Amerikan ve Irak askerlerinden oluşan birliklerin, başkent Bağdat'ın Şii semtlerinden Sadr Mahallesi'ne düzenlediği ortak operasyonda 16 Şii milisini gözaltına aldığı bildirildi.

Irak Ordusu'ndan bir kaynak, bugün ABD askerleriyle yerel ordudan oluşan askeri güçler tarafından, başkent Bağdat'ın doğu tarafında kalan ve tamamına yakını Şiiler'den oluşan Sadr semtine baskın düzenlendiğini açıkladı. İşgalden önce Saddam Mahallesi olarak bilinen ancak devrilen rejimin ardından adı 'Sadr City' olarak değiştirilen mahalleye düzenlenen askeri baskında, ABD karşıtı Şii lider Mukteda El Sadr'ın silahlı kanadını oluşturan Mehdi Ordusu'ndan 16 milisin gözaltına alındığı kaydedildi. Askeri güçlerin bu operasyonda, artan şiddet olayları nedeniyle son dönemlerde uygulamaya koydukları farklı bir hareket kabiliyetini kullandıkları ileri sürüldü. İsminin açıklanmasını istemeyen bir bölge sakini ise, ABD güçlerinin Iraklıların evine girdiğini ve onlardan bir kısmını tutuklayarak bilinmeyen bir yere götürdüğünü öne sürdü.

Sadr Mahallesi, sertlik yanlısı radikal Şii lider Mukteda El Sadr'ın Bağdat'ta konuşlanan silahlı milislerinin barındığı semtler arasında gösteriliyor.

(SK-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA