Bağdat: Kuzey Irak'ta 11 Kişi İdam Edildi

Bağdat: Kuzey Irak'ta 11 Kişi İdam Edildi

Geçen Yıl Irak'ın Kuzeyindeki Erbil ve Süleymaniye Gibi Kürt Bölgelerinde Çeşitli Terör Suçlarına Karıştıkları İleri Sürülerek İdama Mahkum Edilen 11 Kişinin Cezası, Erbil'de İnfaz Edildi.

Bağdat: Kuzey Irak'ta 11 Kişi İdam Edildi

Geçen yıl Irak'ın kuzeyindeki Erbil ve Süleymaniye gibi Kürt bölgelerinde çeşitli terör suçlarına karıştıkları ileri sürülerek idama mahkum edilen 11 kişinin cezası, Erbil'de infaz edildi.

Irak'ta bir tarafta şiddet olayları tüm hızıyla devam ederken, ülkenin kuzeyindeki Erbil'de 11 kişi idam edildi. 15 ay boyunca Erbil Bölge Mahkemesi'nde yargılanan ve geçen Mart ayında idama mahkum edilen 11 Iraklı'nın cezası, dün aynı kentte infaz edildi. Halka kapalı yerde görülen yerel mahkemede suçları sabit görülen 11 kişinin, kentin gizli bir bölgesinde zehirli iğneyle infaz edildiği açıklandı. Bu idamlarla birlikte resmi rakamlara göre, Irak'ın genelinde 2006 yılının 9 aylık diliminde toplam 43 sivil ölümle cezalandırılmış oldu.

Bütün dünyada idamın kaldırılması için kampanya yürüten Uluslararası Af Örgütü, son idamlarla birlikte Irak'taki gelişmelerin giderek kaygı verici olduğunu vurguluyor.

Kaynak: İHA