Bağdat: Irak'ta Yeni Eğitim-öğretim Yılı Yarın Başlıyor

Bağdat: Irak'ta Yeni Eğitim-öğretim Yılı Yarın Başlıyor

Saldırıların ve Şiddetin Hüküm Sürdüğü Irak'ta, 2006-2007 Eğitim ve Öğretim Yılı Yarın Başlıyor. Mezhep Çatışmalarının Gölgesinde Eğitime Başlayacak Öğrenciler, Ekonomik Zorluklar Altında İlk Ders Gününe Başlayacak.ken, Okullarda Hala Kız-erkek Ayrımının Sürmesi Gözlerden Kaçmıyor.

Bağdat: Irak'ta Yeni Eğitim-öğretim Yılı Yarın Başlıyor

Saldırıların ve şiddetin hüküm sürdüğü Irak'ta, 2006-2007 eğitim ve öğretim yılı yarın başlıyor. Mezhep çatışmalarının gölgesinde eğitime başlayacak öğrenciler, ekonomik zorluklar altında ilk ders gününe başlayacak.ken, okullarda hala kız-erkek ayrımının sürmesi gözlerden kaçmıyor.

Saldırılar nedeniyle her gün onlarca insanın hayatını kaybettiği Irak'ta, ilk ve orta dereceli okullar yarın ders başı yapıyor. Ancak mezhep çatışmalarının getirdiği şiddet nedeniyle yeni eğitim ve öğretim dönemi sancılı başlıyor. Bir tarafta bombalı saldırılar, diğer tarafta eğitim sisteminden kaynaklanan sorunlar ve okullardaki kız-erkek ayrımı nedeniyle Iraklı çocuklar, 2006-2007 dönemine sorunlu bir şekilde başlıyor. Bazı ders kitaplarının hala Saddam Hüseyin döneminden kalma olduğu ifade edilirken, bunun eğitim sistemini zorlayan en önemli etken olduğu vurgulanıyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında ülkenin kuzeyinde yer alan Samarra kentindeki El Askeriye Türbesi'nin bombalanmasıyla patlak veren Şii-Sünni gruplar arasındaki gerginlik, eğitim çağındaki çocuklara da yansıyor. Pek çok Iraklı, yaşanan sivil savaş nedeniyle çocuklarını okula göndermeye çekiniyor. Eğitmen açığının da üst düzeyde olduğu Irak'ta, sorunun çözümü için rastgele kadro oluşturulması bu sorunu giderek genişletiyor. Eğitim kadrosunun kalifiyeli olmaması eğitim sistemine de yansıyor.

Kaynak: İHA