Bağdat: Irak'ta Federalizm Tartışmaları

Bağdat: Irak'ta Federalizm Tartışmaları

Irak Meclisi, Bugünkü Oturumda Ülkenin Federal Yapısının Uygulamada Nasıl Bir Yapılandırma İçine Gireceğini Tartışırken, Sunulan Önergeye İlişkin, Kurulan Komisyonun Başına Getirilen Sünni Milletvekili Zafir El Aani, Başkanlıktan İstifa Ettiğini Açıkladı.

Bağdat: Irak'ta Federalizm Tartışmaları

Irak meclisi, bugünkü oturumda ülkenin federal yapısının uygulamada nasıl bir yapılandırma içine gireceğini tartışırken, sunulan önergeye ilişkin, kurulan komisyonun başına getirilen Sünni milletvekili Zafir El Aani, başkanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

Bugün temsilciler meclisinde federalizm önergesiyle ilgili yine hararetli tartışmalar yaşanırken, söz konusu tasarıya yönelik anayasada yapılacak değişiklikleri görüşmek üzere kurulan komisyonun başına getirilen Sünni Milletvekili Aani, görevinden istifa etti. 27 üyeli komisyonun başına atanan Sünni Milletvekili ve Irak Uzlaşma Cephesi Sözcüsü Aani, kurulan komisyonun ve görüşülen tasarını ülkeyi parçalayacağı düşüncesiyle istifa ettiğini ifade etti. Komisyona sadece 6 saatliğine başkanlık eden Aani, "Irak'ın kuzeyi ve güneyi parçalanmak isteniyor. Federalizm yasa tasarısı, ülkeyi tümüyle bölünmeye sürükleyecek. Zaten Irak, mevcut sorunlarıyla ciddi bir güvenlik sorunu yaşıyor, o zaman tamamen sorunlarla baş başa kalacak. Bu nedenle bu görevi ve federalizmi kabul etmiyorum" diyerek istifasını açıkladı.

Ülkenin bu şartlarda daha da kötüye gideceğini ifade eden Aani, Irak'ı seven hiçbir kişi ve kurumun bunu kabul etmeyeceğini sözlerine ekledi.

Tüm tepkilere karşın kurulan 27 üyeli komisyonun 24 üyesi belirlendi. Buna göre 12'si Şii, 5'i Kürt, 4'ü de Sünni gruplardan oluşan komisyonun yeni başkanının kim olacağı ise henüz tespit edilmedi.

Kaynak: İHA