Bağdat: Irak'ta, Dini ve Siyasi Otoriteler İtidal Çağrıları Yaptı

Bağdat: Irak'ta, Dini ve Siyasi Otoriteler İtidal Çağrıları Yaptı

Bugün Irak'ın Başkenti Bağdat'ta Şii Bölgelerden Sadr Mahallesi'ne Düzenlenen ve 160 Kişinin Ölümüne, 257 Kişinin de Yaralanmasına Yol Açan Saldırılardan Sonra Şiiler'den Misilleme Sesleri Yükseldi. Kentte Olağanüstü Hal İlan Edilirken, Siyasi ve Dini Otoritelerden Halka İtidal Çağrıları Yapıldı.

Bağdat: Irak'ta, Dini ve Siyasi Otoriteler İtidal Çağrıları Yaptı

Bugün Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şii bölgelerden Sadr Mahallesi'ne düzenlenen ve 160 kişinin ölümüne, 257 kişinin de yaralanmasına yol açan saldırılardan sonra Şiiler'den misilleme sesleri yükseldi. Kentte olağanüstü hal ilan edilirken, siyasi ve dini otoritelerden halka itidal çağrıları yapıldı.

Başkent Bağdat'ın Şii nüfuslu mahallelerinden Sadr semtine yönelik gerçekleştirilen ve 160 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından yükselen intikam sesleri, ülkedeki siyasi ve dini otoriteleri acil olarak biraraya getirdi. Azamiye'deki Ebu Hanife Camii ile Irak Müslüman Alimler Birliği adlı Sünni gruba karşı havan saldırıları düzenlendi. Saldırılarda hayatını kaybeden olmazken, çok sayıda yaralının bulunduğu belirtildi. Şii din adamı Abdül-Aziz El-Hakim, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Sünni Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi ile ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad acilen toplantıya girdi. Başbakan Nuri Maliki'nin yer almadığı toplantının sonunda devlet televizyonda Sünni, Şii ve Kürt Iraklı liderlerin ortak açıklaması yer aldı. Halka itidal ve sükunet çağrısı yapılırken siyasetçilerden de, mezhep çatışmasını durdurma yönünde çaba sarfetmeleri istendi.

Hükümet, başkentte bu akşamdan geçerli olmak üzere süresiz sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.