Bağdat: Irak'ta Buruk Bayram

Bağdat: Irak'ta Buruk Bayram

Ramazan Bayramı, Pek Çok Ülkede Büyük Bir Coşkuyla Karşılanırken, Şiddetin Odağındaki Irak'ta Buruk Şekilde Karşılanıyor. Bayramı, Saldırı ve İşgal Altındaki Ülkede Sünniler Yarın, Şiiler'in Bir Kısmı Salı, Bir Kısmı İse Çarşamba Günü Kutlayacak.

Bağdat: Irak'ta Buruk Bayram

Ramazan Bayramı, pek çok ülkede büyük bir coşkuyla karşılanırken, şiddetin odağındaki Irak'ta buruk şekilde karşılanıyor. Bayramı, saldırı ve işgal altındaki ülkede Sünniler yarın, Şiiler'in bir kısmı Salı, bir kısmı ise Çarşamba günü kutlayacak.

Mezhep çatışmalarından dolayı binlerce sivilin öldüğü ülkede Ramazan Bayramı'nı Sünni gruplar yarın kutlarken, Şiiler'in bir kısmı Salı günü, bir kısmı da Çarşamba günü karşılayacak. Buruk şekilde karşılanan bayram, Irak'ın pek çok bölgesinde can güvenliğinin yetersizliğinden dolayı eski coşkusundan uzak bir şekilde kutlanacak. Alınan güvenlik tedbirlerine rağmen artan şiddet olayları halkı çaresizliğe itiyor.

Öte yandan, İçişleri Bakanlığı yetkilileri, bu bayramda kan akmaması için yoğun güvenlik tedbiri alındığını açıklarken, bazı bölgelerde, gerekmesi durumunda araç trafiğinin yasaklanabileceği ifade ediliyor. Bu arada geçtiğimiz yıl kutlanan Ramazan Bayramı, saldırılar nedeniyle kana bulanmış, başta Bağdat olmak üzere Bakuba, Felluce, Samarra, Ramadi ile ülkenin kuzeyindeki Tikrit ve Kerkük gibi vilayetlerde onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: İHA