Bağdat: Irak Parlamento Başkanı Meşhadani'den Hükümete Güvenoyu Çağrısı

Bağdat: Irak Parlamento Başkanı Meşhadani'den Hükümete Güvenoyu Çağrısı

Irak Parlamento Başkanı Mahmud Meşhadani, Ülkenin İçinde Bulunduğu Durumu Göz Önüne Alarak, Hükümeti Yeniden Güvenoyu Almaya Çağırdı.

Bağdat: Irak Parlamento Başkanı Meşhadani'den Hükümete Güvenoyu Çağrısı

Irak Parlamento Başkanı Mahmud Meşhadani, ülkenin içinde bulunduğu durumu göz önüne alarak, hükümeti yeniden güvenoyu almaya çağırdı.

Irak Parlamentosu'nun Sünni Başkanı Mahmud Meşhadani, akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile mevcut hükümetin ve kabinenin başarılı olamadığını belirterek, Irak'ta ölen insan sayısının artması nedeniyle Başbakan Nuri El Maliki öncülüğündeki hükümeti, meclisten güvenoyu almaya çağırdı. Meşhadani, "Durum öyle gösteriyor ki, ya hükümet yeniden kurulmalı ya da güvenlik dosyası çok acil bir şekilde ele alınmalı. Aksi taktirde ülke tamamen bir bataklığın içine gömülür" dedi. Ülke çıkarları ve artan olayların durması için meclisten güvenoyunu alacak hükümetin daha rahat hareket edeceğini vurgulayan Meşhadani, aksi taktirde anayasanın kendisine verdiği yetkiyi kullanabileceğini ifade etti.

Öte yandan, ülkedeki karışıklık ve hükümetin olaylar karşısındaki çaresizliği karşısında bazı farklı blokların iktidara karşı yeni bir cephe oluşturacağı yönündeki iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Hükümetin içinde bulunduğunu iddia ettiği 'acizlik' ve 'çaresizlik' ile Başbakan Maliki'nin ABD Başkanı George W.Bush'la Amman'da buluşmasını protesto eden Sadr Hareketi, geçen ayın sonunda hükümetten çekildiğini açıklamıştı. Şii lider Mukteda El Sadr'ın siyasi kanadını oluşturan ve mecliste 35 sandalye, kabinede de 6 bakanı bulunan Şii parti, Irak'ta ABD karşıtı olarak biliniyor.

Kaynak: İHA