Bağdat: El Kaide'nin Irak Lideri Ebu Hamza El Muhacir, Aşiret Liderlerine Tehdit Savurdu

Bağdat: El Kaide'nin Irak Lideri Ebu Hamza El Muhacir, Aşiret Liderlerine Tehdit Savurdu

Terör Örgütü El Kaide'nin Irak'taki 1 Numaralı İsmi Ebu Hamza El Muhacir, Dün 15 Ayrı Aşiret Mensubunun Hükümetle Görüşmesini Kastederek, Bu Aşiret Liderlerini Ölümle Tehdit Etti. Mısırlı Terörist, Aşiret Reislerini Hükümete Karşı Tavırlarını İyi Belirlemesi Gerektiğine İşaret Etti.

Bağdat: El Kaide'nin Irak Lideri Ebu Hamza El Muhacir, Aşiret Liderlerine Tehdit Savurdu

Terör örgütü El Kaide'nin Irak'taki 1 numaralı ismi Ebu Hamza El Muhacir, dün 15 ayrı aşiret mensubunun hükümetle görüşmesini kastederek, bu aşiret liderlerini ölümle tehdit etti. Mısırlı terörist, aşiret reislerini hükümete karşı tavırlarını iyi belirlemesi gerektiğine işaret etti.

Örgüt içinde Ebu Eyüp El Masri kod adıyla bilinen ve Ebu Musa El Zarkavi'nin öldürülmesiyle birlikte Irak sorumluluğunu üstlenen El Muhaciri, internette yayımlanan ses bandıyla, Iraklı aşiret reislerini tehdit etti. Aşiret liderlerini ve unsurlarını, 'ABD kuklası' diye tanımladığı hükümetten uzak durmalarını tavsiye eden Mısırlı terörist, aksi taktirde akıbetlerinin kötü olacağını söyledi. Dün 15 ayrı aşiret liderinin hükümetle bir araya gelerek bir dizi görüşmelerde bulunmasına tepki gösteren Masri'nin ses kaydında, "Sakın kukla bir hükümetle işbirliği yapmaya kalkmayın. Bu sonunuz olur. Irak'ı savunmaya, direnmeye devam edin. Artık sadece eylemler olacaktır" deniliyor. Uyarının, aşiret liderleri ve bu liderlerin vilayet temsilcilerine yönelik olduğu kaydedildi.

Amerikan ordusu, 4 ay önce Irak'ın Bakuba kentinde düzenlenen askeri bir operasyonda ölü olarak ele geçirilen Ebu Musa El Zarkavi'nin yerine Irak sorumlusu olarak atanan El Muhacir'in kellesini getirene 5 milyon dolar ödül koşmuştu.

El Muhaciri, Mısır'da İslami Cihad Örgütü'ne katıldığı 1982'den bu yana dünyanın pek çok ülkesinde terörist eylemlerde bulundu.

Kaynak: İHA