Bağcılar Meydanı'na 'Çanakkale Zaferi' Platosu Kuruldu

Bağcılar Meydanı'na 'Çanakkale Zaferi' Platosu Kuruldu

Bağcılar Belediyesi, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 95. Yıl Dönümü Nedeniyle, Bağcılar Meydanında Çanakkale Savaşları ve Zaferi Platosu Kurdu. Sahra Çadıraları, Dönemin Savaş Araçları ve Askerlerden Oluşan Platonun Açılışında Düzenlenen Tiyatro Gösterisini Yüzlerce Bağcılarlı Duygulu Gözlerle İzledi.

Bağcılar Meydanı'na 'Çanakkale Zaferi' Platosu Kuruldu
16.03.2010 17:40 | Son Güncelleme: 16.03.2010 17:40

Bağcılar Belediyesi, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 95. Yıl dönümü nedeniyle, Bağcılar meydanında Çanakkale Savaşları ve Zaferi Platosu kurdu. Sahra çadıraları, dönemin savaş araçları ve askerlerden oluşan platonun açılışında düzenlenen tiyatro gösterisini yüzlerce Bağcılarlı duygulu gözlerle izledi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, bir medeniyetin yeniden dirildiği Çanakkale'de verilen mücadelenin herkes tarafından bilinmesi için Çanakkale'yi 95 yıl önceki haliyle Bağcılar'a getirdiklerini söyledi.

Bağcılar Belediyesi, Çanakkale Zaferi'nin 95. yıl dönümünde, Çanakkale'de yaşananları ilçe meydanında kurduğu platoda canlandırdı. Platonun açılış töreninde, dizi oyuncusu ve tiyatrocu Ahmet Yenilmez'in başında olduğu 50 kişilik tiyatro grubu Çanakkale'da savaşan kınalı kuzuların askere alınmasını ve Atatürk'ün çadırında alınan kararların temsili gösterisini yaptı. Bağcılar halkının platonun açılış töreninde beğeni ile izlediği tiyatro gösterilerinin 16-28 Mart tarihleri arasında tekrarlanacağı belirtildi.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, "Çanakkale, bir medeniyetin battığı ve bir medeniyetin başladığı bir savaştır. 7'den 70'e herkes topyekun bir savaş vermiştir. Her yıl insanları otobüslerle Çanakkale Şehitliği'ne götürüyoruz. Bu şekilde çok sayıda hemşehrimiz, Çanakkale'de yaşananlar ve burada verilen üstün mücadele hakkında bilgi sahibi oldu. Çanakkale'ye gidemeyen vatandaşlarımız içinde Çanakkale'de 95 yıl önce yaşananları buraya getirdik. Burada bir hafta boyunca gösteri ve programlar yer alacak. Tarihimizi tekrar burada yaşayacağız" dedi.

Çanakkale Savaşları ve Zaferi Platosu'nda komutan çadırı, sıhhiye çadırı, yemekhane, dönemin savaş silahları ve dönemin askerleri yer alıyor. Zafer platosunda, Türk ve düşman kuvvetlerine ait askerlerle sivilleri temsil eden oyuncular, platoyu gezenlere Çanakkale Zaferi'ni yeniden yaşatacak.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

title