Bafra'da Tarım ve Hayvancılık Sempozyumu
Haberler » Güncel » Bafra'da Tarım ve Hayvancılık Sempozyumu - Haber

Bafra'da Tarım ve Hayvancılık Sempozyumu

Samsun'un Bafra ilçesinde "Tarım ve Hayvancılık Sempozyumu" düzenlendi.

Bafra'da Tarım ve Hayvancılık Sempozyumu

Samsun'un ilçesinde "Tarım ve Hayvancılık Sempozyumu" düzenlendi.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Müdürü Dr. Hasan Özcan'ın oturum başkanlığını yaptığı sempozyuma AK Parti Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır, Kaymakam , Belediye Başkanı , Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Bafra Öğretmenevi'nde düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Zihni Şahin, "Bu kadar verimli topraklara sahip bir Bafra'nın hak ettiği ekonomik değeri kazandığını söylememiz mümkün değil. Bafra'da bilinçli bir tarım yapıldığında çiftçimiz kazanacak, ilçemiz kazanacak ve dolayısıyla ülkemiz kazanacak" dedi.

Kaymakam Ali Katırcı da bu tür oturumların Bafra'daki tarımın gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını vurguladı.

Kaymakam Katırcı'nın ardından kürsüye gelen Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır yaptığı konuşmada, "Samsun, elinde çok değerli hazineleri olan bir ilimiz. Ama ben, bu var olan potansiyelini bir türlü statik enerjiden kinetik enerjiye çeviremeyen bir il olarak görüyorum. Özellikle tarım alanında Türkiye'nin en büyük ikinci ovasına sahip ama baktığınız zaman Türkiye'nin önemli bir kısmının geçim ihtiyacını karşılıyor ama adını yeterince duyurduğunu zannetmiyorum. Ben televizyonda 'Samsunlu kendi ürününü kullan' denildiğinde çok üzülüyorum. Niye Samsunlu kendi ürününü kullanacak? Samsun'da, Bafra'da yetişmiş ürün 'şöyle bir üründür' adıyla Türkiye'nin her yerinde özellikle dünyada tanınırsa ben buna başarı derim. Bunun hak edecek her türlü imkana sahip ve ben bu eğilimi de görüyorum. Benim tüm amacım Samsun'un problemlerine yavaş yavaş eğilmek" diye konuştu.

Bu toplantıyı kendisinin organize ettiğini belirten Milletvekili Bakır, "Başından sonuna kadar da ben varım. Ben bu toplantıyı şöyle de yapabilirdim. Ben bir üniversite mezunuyum. Kendi üniversitemde Bafra'nın problemleri diye bir şey yapardım. Bunu yapmadım. Bu sektörüm bütün temsilcileri bugün görev alarak konuşacak. Bu çok önemli. Yani bunun içinde siyasi parti var, bunun içinde belediye başkanı var, başta kaymakamımız var bütün kamu kuruluşları var ama bir o kadar da önemlisi birlik temsilcileri var. Bu toplantı bu derece önemli ve bu 17 ilçemizde de yapılacak" şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından; Bafra'daki hayvancılığın genel durumu, üretilen ürünlerin başlıca tütün, çeltik bunun gibi tarımsal ürünlerin ve bu ürünleri yetiştiren çiftçilerin sorunları, Bafra'da sebze ve meyve yetiştiriciliği, hayvancılık ve üretilen tarım ve hayvancılık alanlarındaki pazarlanması, yurt içi ve yurt dışı ihracat konuları tarımın tarladan başlayarak evlere ve insanlara satımına kadar geçen evredeki sorunlara değinildi. - SAMSUN

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler