Bafra'da 'Kadın İstihdamı' Konulu Panel
Haberler » Güncel » Bafra'da 'Kadın İstihdamı' Konulu Panel - Haber

Bafra'da 'Kadın İstihdamı' Konulu Panel

Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Çalışma Kurulu ve Ondokuzmayıs Üniversitesi Sosyoloji Bölümü İşbirliği ile Bafra Öğretmenevi Konferans Salonu'nda Kadın Girişimcilere Yönelik 'Kadın İstihdamı' Konulu Panel Düzenlendi.

Bafra'da 'Kadın İstihdamı' Konulu Panel

Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Çalışma Kurulu ve Ondokuzmayıs Üniversitesi Sosyoloji Bölümü işbirliği ile Bafra Öğretmenevi Konferans Salonu'nda kadın girişimcilere yönelik 'Kadın İstihdamı' konulu panel düzenlendi.


Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rızvan Aksoy'un da hazır bulunduğu panele Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Samsun İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Kıyıcı, OMÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yasemin Yüce Tar ve Proje Uzmanı Mehmet Huntürk konuşmacı olarak katıldı.


Bafra TSO Kadın Girişimciler Çalışma Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Muratoğlu Kınık, kurulun ilçede 2008 yılında çalışmalarına başladığını belirterek, düzenledikleri ve düzenleyecekleri programlarla önemli mesafeler alacaklarına inandıklarını söyledi.


TOBB Samsun İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Kıyıcı da konuşmasında ticaret ve sanayi odaları bünyesinde kurulan girişimciler kurullarının amacının iş hayatında kadın girişimci sayısını artırmak, girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmek ve kariyer geliştirme fırsatları yaratmak olduğunu belirterek düzenlenen değişik programlarla sağlıklı bir yol almak ve hedeflere ulaşmak istediklerini söyledi. Kıyıcı, dünyanın birçok ülkesinde yaptıkları araştırmalarda kadın istihdamı ile ilgili sorunların aynı olduğunun altını çizerek Samsun'un ilçelerinde yapacakları panellerle ilk hedeflerinin eğitim ve ilçe kadın profillerini ortaya çıkarmak olduğunu dile getirdi.


OMÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yasemin Yüce Tar, kadınların işgücüne katılım ve istihdam oranlarının Türkiye'nin istihdam alanındaki en önemli sorunlarından birisi olduğuna dikkatleri çekerek, "AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Türkiye'deki kadın istihdam oranları son derece düşüktür. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı hedefleyen Lizbon Stratejisi'nde belirlendiği üzere AB üye ülkeleri 2010 yılına kadar kadınların istihdam oranını yüzde 60'lara çıkarmayı hedeflerken, Türkiye'de bu oran 2008 Aralık ayı itibariyle yüzde 23.1 seviyesindedir ki bu aynı zamanda her dört kadından sadece birinin istihdam edildiği anlamına gelmektedir. Lizbon Stratejisi hedefinin çok gerisinde kalan bu rakam, Türkiye'de kadın istihdamı konusunun istihdam politikalarının merkezinde yer alması gerektiğini göstermektedir." dedi.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler