Baca Tozu Geri Kazanım Tesisi'ni İstemeyen Mustafakemalpaşalılar, Vali Harput'tan Yardım İstedi

Baca Tozu Geri Kazanım Tesisi'ni İstemeyen Mustafakemalpaşalılar, Vali Harput'tan Yardım İstedi

Mustafakemalpaşa İlçesine Marzinc Tarafından Kurulmak İstenen 'Baca Tozu Geri Kazanım Tesisi'ni Engellemek İsteyen 'Sivil Toplum Platformu' Vali Şahabettin Harput'tan Yardım İstedi.

Baca Tozu Geri Kazanım Tesisi'ni İstemeyen Mustafakemalpaşalılar, Vali Harput'tan Yardım İstedi

Mustafakemalpaşa ilçesine Marzinc tarafından kurulmak istenen 'Baca Tozu Geri Kazanım Tesisi'ni engellemek isteyen 'Sivil Toplum Platformu' Vali Şahabettin Harput'tan yardım istedi.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine Marzinc Marmara Geri Kazanım San. Tic. AŞ tarafından kurulmak istenen 'Baca Tozu Geri Kazanım Tesisi'ne doğaya zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıkan Mustafakemalpaşalılar 'Sivil Toplum Platformu' Vali Şahabettin Harput'u makamında ziyaret etti. Aralarında sivil toplum kuruluşları temsilcileri, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve gazetecilerin de bulunduğu 'Sivil Toplum Platformu adına platform başkanı Ali Seyit Geçici bilgilendirmede bulundu.

Geçici, tesisin olası zararlarını Vali Şahabettin Harput'a şöyle izah etti: "Güllüce Sulama Havzası'nın çok yakınından geçiyor. Kurulacak alan bir ova ve burada TAT konservenin fabrikası var. Domates yetiştiriciliği açısından son derece verimli topraklarda kurulması planlanıyor. Dünyaca ünlü Mustafakemalpaşa tatlılarının atölyelerine çok yakın. Hayvancılık olumsuz yönde etkilenecek. En önemlisi de bizim bölgemizde hiç demir çelik fabrikası yok. Başkasının atığını biz temizleyeceğiz. Kyoto Protokolü'nde bile 'tüm tehlikeli atıklar çıktığı mahallinde bertaraf edilmeli' diyor. Neden bizim ilçemizde bunlar bertaraf ediliyor. ÇED sürecinde yeterince bilgilendirme yapılmadı, her şey oldu bittiye getirildi."

Geçici, bu konuda Vali Harput'tan yardım beklediklerini vurgulayarak, "ıÜüBursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine, hiç demir çelik tesisi olmamasına rağmen çoğu Gebze ve Dilovası'nda bulunan beş demir çelik üreticisi firmanın oluşturtuğu Marzinc Marmara Geri Kazanım San. Tic. AŞ, ilçeye 'Baca Tozu Geri Kazanım Tesisi' kurmak istiyor. Mustafakemalpaşalılar girişimi engellemek için mücadeleye başladı. Tesisin dünyaca ünlü domates üretimine zarar vereceği kesindir. Bundan hayvancılıkta olumsuz etkilenecektir. Ne kadar 'Çevreye duyarlı teknoloji kullanılacak. Kirletici miktarı yasal limitlerin çok altında olacak' şeklinde ki açıklamalar yapılsada bu güvenlik değildir." dedi.

Üretimler sırasında kurulacak tesisin çevreye zarar vereceği görüşünde birleştiklerini anlatan Ali Geçici, bölgedeki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte Marzinc'in ÇED kararının iptal edilmesi için Bursa Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'ne başvurduklarını vurguladı. Seyit Ali Geçici, itiraz dilekçesinde tesisin, Güllüce - Döllük Sulama Projesi'ne zarar vereceğine dikkat çekerek, ayrıca organize sanayi bölgesinin kuruluşunda Sağlık ve Meteoroloji İl Müdürlükleri'nin 'kirletici vasfı yüksek kuruluşlara izin verilmemesi', Çevre ve Orman, Bayındırlık ve İskan, Sanayi ve Ticaret bakanlıklarının da 'baca gazı atığı oluşturacak tesislerin kurulmaması' şartları tesinin kurulmaması konusunda kanıt olarak gösterdi.

Konudan haberi olmadığını belirten Vali Şahabettin Harput ise yanlışlığa dikkat çekerek, "Siz güzel bir iş için bir araya gelmişsiniz, ama yanlış yapıyorsunuz. Burda yanlış yapıyorsunuz, bana önceden söyleseydiniz ben de bu konu hakkında bilgi sahibi olur ve size daha iyi yardımcı olurdum." şeklinde tepki gösterdi.

Bir gazeteci tarafından sorulan "Bu konuda size bir milletvekili tarafından telkinde bulunuldu mu?' şeklindeki soruya Vali Harput, "Hayır bize telkinde bulunulmaz. Bu konuda da telkinde bulunulmadı. Biz hukuktan telkin alırız." şeklinde cevap verdi. (CİHAN)