Babacan: "Yabancı Sermaye Türkiye İçin Zorunluluk"

Babacan: "Yabancı Sermaye Türkiye İçin Zorunluluk"

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin Uluslararası Yatırımları Çekme İradesini Muhafaza Etmek Hatta Daha İlerilere Taşımak Zorunda Olduğunu Belirterek 'Bu Türkiye İçin Bir Seçenek Değil Bir Zorunluluktur' Dedi.

Babacan:

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin uluslararası yatırımları çekme iradesini muhafaza etmek hatta daha ilerilere taşımak zorunda olduğunu belirterek ''Bu Türkiye için bir seçenek değil bir zorunluluktur'' dedi.

Yatırım Danışma Konseyi'nin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Babacan, Türkiye'nin son yıllarda ekonominin tüm dinamiklerini harekete geçiren, tüm aktörleri sürece dahil eden, danışma mekanizmasını en iyi şekilde kullanan bir politika izlediğini belirtti.

Babacan, ''Ekonomiye yönelik bu yeni anlayışa paralel olarak; başta demokratikleşme ve insan hakları olmak üzere, AB sürecinde iç ve dış politikalarda aktif ve kararlı bir tutum içinde olunmuştur'' dedi.

Bu yaklaşımın somut bir sonucu olarak Türkiye'nin son yıllarda dünya genelinde dikkat çeken, ilgi uyandıran, yıldızı hızla yükselen, özellikle de yatırımları cezbeden bir ülke konumuna yükseldiğini kaydeden Ali Babacan, ''Bugün Türkiye artık uzun vadeli hedefler koyan, bunları kararlılıkla uygulayan ve bunların sonucunda da elle tutulur başarıları elde eden bir süreç içindedir'' diye konuştu.

Türkiye'nin rekabet gücünü artırmak, ekonomik kazanımlarını kalıcı kılmak, refah düzeyini yükseltmek, tüm vatandaşların tek tek yaşam standartlarını daha yukarı çekmek için uluslararası yatırımları çekme iradesini muhafaza etmek hatta daha ilerilere taşımak zorunda olduğunu belirten Babacan, ''Bu Türkiye için bir seçenek değil bir zorunluluktur'' diye konuştu.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Babacan, bir gazetecinin ''İşgücü arzında sorunu nasıl aşacaksınız? İleride meslek liselerinin yapılaşmasının siyasal sonuçlarıyla beraber aşılması nasıl gerçekleşecek?'' şeklindeki sorusuna şu karşılığı verdi:

''Türkiye bu konularda fazla ilerlemeler sağlayamadı. Hele hele yüksek öğrenim konusunda maalesef dünyadan koptuk çok çok gerilerde kaldık. İnşallah önümüzdeki dönemde tüm bu konulara çok köklü şekilde korkusuz bir şekilde Türkiye'nin el atması gerekiyor. İdeolojik, siyasi yaklaşımlardan uzak sadece ve sadece daha iyi yetişmiş nesilleri nasıl Türkiye'de görürüz, bunun için hep beraber toplum olarak çaba göstermemiz gerekiyor.''

Kaynak: AA