Babacan: "Türkiye'nin Boyutları Endişelendiriyor AB'yi"

Babacan: "Türkiye'nin Boyutları Endişelendiriyor AB'yi"

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin, Müzakere Sürecini Tamamladığında Daha Yoksul AB Ülkeleri Bulunacağını, AB'deki 6. Büyük Ekonomi Olacağını, Nüfus ve Toprak Olarak da 1 Numara Olacağını Belirterek, Türkiye'nin Boyutlarının AB'yi Biraz Endişelendirdiğini Söyledi.

Babacan:

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin, müzakere sürecini tamamladığında daha yoksul AB ülkeleri bulunacağını, AB'deki 6. büyük ekonomi olacağını, nüfus ve toprak olarak da 1 numara olacağını belirterek, Türkiye'nin boyutlarının AB'yi biraz endişelendirdiğini söyledi.

AK Parti Siyaset Akademisi'nde konuşan Ali Babacan, AB'nin biraz içine kapanık görüntü verdiğini belirterek, Türkiye'nin üyeliğiyle AB'nin farklı ülkeleri içeren bir yapıya dönüşeceğini, özellikle islam ülkeleri arasında farklı algılanacağını anlattı.

Üyelik sürecinin zor bir süreç olamayacağını vurgulayan Babacan, her ilerlemenin Türkiye ve AB için bir kazanım olduğunu söyledi.

Taramalarda Türkiye'nin çok başarılı olduğunu, bunun tamamıyla teknik bir süreç olduğu halde Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin engellemeleriyle karşılaşıldığını belirten Babacan, ''Bu, doğru bir yaklaşım değil, tamamen teknik bir sürece niye taş koyuyorsunuz. Siyasi sorunları ayrı bir masada görüşelim. Bir gün gelecek inşaallah Türkiye'yi çok farklı algılayacaklar'' dedi.