Babacan: Türkiye Kosova'yı Tanıma Kararı Almıştır

Babacan: Türkiye Kosova'yı Tanıma Kararı Almıştır

Dışişleri Bakanı Babacan, Türkiye'nin Kosova'yı Resmen Tanıdığını Belirterek, 'Türkiye Cumhuriyeti, Kosova Cumhuriyeti'ni Tanıma Kararı Almıştır' Açıklamasında Bulundu.

Babacan: Türkiye Kosova'yı Tanıma Kararı Almıştır

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Kosova'yı resmen tanıdığını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti, Kosova Meclisi'nin bağımsızlık bildirgesinin muhtevasını ve unsurlarını memnuniyetle karşılamış ve bu anlayıştan hareketle, Kosova Cumhuriyeti'ni tanıma kararı almıştır" açıklamasında bulundu.


Dışişleri Bakanı Ali Babacan Kosova'nın tanınması ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Babacan, Kosova Meclisi'nin dün Kosova'nın bağımsızlığını ilan ettiğine işaret ederek, "Türkiye Cumhuriyeti, Kosova Meclisi'nin bağımsızlık bildirgesinin muhtevasını ve unsurlarını memnuniyetle karşılamış ve bu anlayıştan hareketle, Kosova Cumhuriyeti'ni tanıma kararı almıştır" dedi. Babacan, Türkiye'nin Balkanlar'ın huzur ve istikrara kavuşmasını dış politika önceliklerinden biri olarak belirlediğini işaret ederken, "Türkiye son yıllarda büyük acılar yaşamış Balkanlar'da kalıcı barış anlayışının hakim olmasına önem vermekte, Kosova'nın bağımsızlığının, bölge ülkeleri arasındaki istikrar ve güven ortamının takviye edilmesi için de vesile teşkil etmesini temenni etmektedir" dedi.

-"TÜRKİYE KOSOVA'NIN KALKINMASINA YARDIMLARINI SÜRDÜRECEK"-

Bakan Babacan açıklamasını şöyle sürdürdü:


"Sırbistan'ın Balkanların geleceğinde önemli rolü ve sorumluluğu bulunmaktadır. Türkiye bölgesel ve ikili bağlamda Sırbistan ile ilişkilerinin ve işbirliğinin gelişmesine değer vermektedir. Türkiye, Kosova'da hukukun üstünlüğü ile evrensel insan hakları, demokrasi ve çoğulcu değerlerin geliştirilmesi gerektiğine inanmaktadır. Türkiye, Kosova ile komşuları arasında karşılıklı güven ve işbirliği ortamının yaratılmasının zaruret teşkil ettiği görüşünü de taşımaktadır. Türkiye, Kosova ile arasındaki mevcut köklü tarihi, kültürel ve beşeri bağların daha da güçleneceğine inanmakta olup, Kosova'nın kalkınmasını teminen yardım ve katkılarını sürdürecektir."(ANKA)


(ONR/ZG)

Kaynak: ANKA