Babacan: "Türk Amerikan İşbirliği Bölge İçin Stratejik Öneme Haiz"

Babacan: "Türk Amerikan İşbirliği Bölge İçin Stratejik Öneme Haiz"

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye ve ABD'nin Uluslararası ve Bölgesel Çıkarlarının Büyük Ölçüde Örtüştüğünü Belirterek "İşbirliğimiz Bölgede Barış ve İstikrarın Tesisi Açısından Stratejik Öneme Haiz" Dedi.

Babacan:

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye ve ABD'nin uluslararası ve bölgesel çıkarlarının büyük ölçüde örtüştüğünü belirterek "İşbirliğimiz bölgede barış ve istikrarın tesisi açısından stratejik öneme haiz" dedi.


ABD'nin bağımsızlık yıldönümü dolayısıyla büyükelçilik konutunda düzenlenen resepsiyon sırasında iki ülkenin ulusal marşları çalındı, havai fişek gösterisi düzenlendi ve Amerikan müziğinin bazı tanınmış parçaları sunuldu. Resepsiyona katılan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, burada yaptığı konuşmada iki ülke arasında ucu uzun bir geçmişe dayanan sıcak dostluk ilişkilerinin müttefiklik ve stratejik ortaklıkla pekiştirildiğini belirterek "Bu dostluk zaman sınavlarından geçmiş bir dostluktur" dedi.


Türkiye ve ABD'nin demokrasi, özgürlük, insan hakları, hukuk üstünlüğü gibi ortak değerleri paylaştığını ifade eden Babacan, Türkiye'nin ABD'nin en yakın müttefiklerinden biri olduğunu vurguladı.


Ali Babacan, iki ülke arasında yakın istişarede işbirliği bulunduğunu belirterek, iki ülkenin dış politika gündemleri ile uluslararası ve bölgesel çıkarlarının büyük ölçüde örtüştüğünü de söyledi.


"İşbirliğimiz bölgede barış ve istikrarın tesisi açısından stratejik öneme haiz" diyen Babacan, iki ülkenin 21. yüzyılda da küresel barışı ve istikrarı tehdit eden tehlikelere karşı ortaklaşa mücadele vermeyi sürdüreceğini belirtti.


ABD Büyükelçisi Ross Wilson ise, Ali Babacan'ın resepsiyona katılması ile iki ülkenin hükümetleri ve halkları arasında var olan güçlü bağların daha kuvvetlendireceğini söyledi.


Günün anlamı üzerinde duran Wilson, tüm insanların eşit yaratıldığını belirterek, insanların haklarının korunması için yetkilerini yönetenlerinin rızasından alan hükümetlerin kurulduğunu anlattı.(ANKA)


(CN/TT/ZG)

Kaynak: ANKA