Babacan: Talat'a Güven ve Desteğimiz Tamdır

Babacan: Talat'a Güven ve Desteğimiz Tamdır

Ali Babacan, Kıbrıs Sorunun Çözümü Konusunda Rum Kesimi Lideri Dimitris Hristofyas ile Yarın Bir Araya Gelecek Olan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a Güven ve Desteklerinin Tam Olduğunu Söyledi.

Babacan: Talat'a Güven ve Desteğimiz Tamdır

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Kıbrıs sorunun çözümü konusunda Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas ile yarın bir araya gelecek olan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a güven ve desteklerinin tam olduğunu söyledi. Babacan, "Sayın Talat'ın arkasındayız" dedi. Bakan Babacan, Lüksemburg Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Göç Bakanı Jean Asselborn ile Dışişleri Bakanlığı'nda yaklaşık 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Konuşmasında İrlanda halkının yapılan referandumda Lizbon Antlaşması'nı reddetmesi sürecine değinen Babacan, "Avrupa Birliği'nin (AB) genelinde AB ile ilgili olumsuz bir atmosfer var" diye konuştu. AB üyesi ülke vatandaşlarında bugün için AB'nin geleceği ile ilgili olumsuz bir bakış açısı söz konusu olduğunu kaydeden Babacan, bu çerçevede AB'nin genişlemesi ile ilgili bazı ülkelerde olumsuz bakış açısının da bulunduğuna dikkat çekti. Babacan, AB ve Genişleme süreci ile ilgili olumsuz havanın Türkiye'nin üyelik sürecine de yansıdığını vurguladı. Bu sürecin kısa vadeli olduğuna işaret eden Babacan, "Orta ve uzun vadede Avrupa Birliği bu sorunları aşacaktır" diye konuştu. Türkiye'nin gerçekleri ile algılanması arasında büyük bir fark olduğuna işaret eden Babacan, AB vatandaşları arasında hayatında bir kez Türkiye'ye gelenler ile Türkiye'yi hiç görmeyenlerin görüşleri arasında çok büyük farklar bulunduğunun altını çizdi. Babacan, "Türkiye'nin, AB için nedenli önemli bir değer olduğu tanındıkça anlaşılacaktır" diye konuştu.

Konuşmasında bir soru üzerine Kıbrıs sorununa da değinen Babacan, KKTC lideri Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas'ın sorunun çözümü için yarın bir araya geleceğini hatırlattı ve "Görmek istediğimiz tablo, kapsamlı müzakerelerin, kapsamlı bir çözüme ulaşmak amacıyla mümkün olan en kısa sürede başlatılması" diye konuştu. Babacan, Talat ve Hristofyas'ın anlaşması halinde Kıbrıs sorununun çözülecek bir sorun olduğunu vurgulayarak, "Ümitli olmak için bir çok neden var" dedi. Babacan, 'Biz, Türkiye olarak, KKTC'nin ve Cumhurbaşkanı Sayın Talat'ın arkasındayız. Sayın Talat'a güvenimiz ve desteğimiz tamdır" diye konuştu.

KONUK BAKAN MİLLİ TAKIMA ÖVGÜLER YAĞDIRDI

Konuk Bakan Asselborn ise konuşmasına A Milli Futbol Takımı'nın Euro 2008'de gösterdiği başarıyı kutlayarak başladı. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda kupayı 'turnuvanın en iyi takımı'olarak nitelediği İspanya'nın kaldırdığına işaret eden Asselborn, Türk Milli Takımı'na övgüler yağdırdı. Lüksemburglular'ın Türk Milli Takımı'nı hayranlıkla izlediğini dile getiren konuk Bakan, "Oyuncularınızın güzel oyunu ve savaşçı ruhlarını herkes takdirle izledi. Türkiye'nin, Avrupa şampiyonasında ortaya koyduğu göz alıcı oyun her zaman hatırlanacaktır" diye konuştu.

Kaynak: CHA