Babacan: "Realite Yol Kazasının Olmamasını Gerektirir"

Babacan: "Realite Yol Kazasının Olmamasını Gerektirir"

Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Ali Babacan, Türkiye'nin AB Sürecinde, Yol Kazası Yaşanmasını Hiç Kimse İstemiyorsa, Realitenin Bu Kazanın Olmamasını Gerektirdiğini Söyledi.

Babacan:

Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Ali Babacan, Türkiye'nin AB sürecinde, yol kazası yaşanmasını hiç kimse istemiyorsa, realitenin bu kazanın olmamasını gerektirdiğini söyledi.

Babacan, Atina'da yaptığı temasların ardından Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği'nde Türk gazeteciler için bir basın toplantısı yaptı.

Atina'daki temasları çerçevesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani ile de biraraya geldiğini belirten Babacan, görüşmesinde Yunanlı Bakan'ın Atina'nın Türkiye'nin AB sürecine verdiği desteği teyit ettiğini söyledi.

Karşılıklı olarak çok detaya girmeden iki ülkenin hassasiyetle üzerinde durdukları konuları ele aldıkları Bakoyanni'nin AB dönem Başkanı Finlandiya'nın girişimini desteklediğini ve olumlu baktıklarını söylediğini belirten Babacan, '' Ortada bir fikirler dizisi var. Atina ile de görüşüyorlar. Henüz fazla detaylandırılmış değil. Bir şey söylemek için henüz çok erken'' dedi.

Türkiye'nin Kıbrıs konusunda tavrını net ve kararlı bir biçimde ortaya koyduğunu belirten Babacan, ''Türkiye açıkça her ne pahasına olursa olsun tek taraflı olarak bir şey yapmayacağını ortaya koymuştur. 'Yükümlülüğünüz diyorlar' ama bizim hukukçularımızın farklı görüşleri var. Nasıl bizim TIR'larımıza İtalya, hatta Yunanistan kota koyabiliyorsa biz de gerekli gördüğümüz sınırlamaları koyabiliriz. Zaten Rum ürünleri Türkiye'ye giriyor. Kısıtlama taşıt araçlarıyla ilgili. Rumlara vizeyi de kaldırdık. Biz hep beraber konuşalım çözüm bulalım diyoruz, gerekirse siyasi kararımızı alırız limanları açarız ama öncelikle KKTC üzerindeki izolasyonun kalkması gerekiyor'' diye konuştu.

Türkiye'nin kararlı duruşu sonrası ortaya Fin önerisinin çıktığını hatırlatan Babacan, "Daha önce bekliyorlardı. Baktılar ki iş ciddi onun üzerine yeni fikirler çıktı. Aklı selim hakim olacaktır. Böyle bir meseleden Türkiye'nin AB sürecine zarar verilmemesi gereği anlaşılacaktır. Bunu Rumların dahi istediğini sanmıyorum. Bu ağır bir sorumluluk. Yol kazasına gelince, sonuçta, realite hiç kimsenin olmasını istemediği bir şeyin olmamasını gerektirir" dedi.