Babacan: "Müzakeredeki Yavaşlama, Türkiye'nin Yetersizliğinden Olmayacak"

Babacan: "Müzakeredeki Yavaşlama, Türkiye'nin Yetersizliğinden Olmayacak"

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "Müzakerelerdeki Yavaşlamalar, Gecikmeler Asla Türkiye'nin Yetersizliğinden, Teknik Olarak Hazırlıksız Olmasından Olmayacak, Bu İşin Hızı Tamamen AB'nin İçinden Geçmekte Olduğu Siyasi Ortamla İlgili..." Dedi.

Babacan:

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ''Müzakerelerdeki yavaşlamalar, gecikmeler asla Türkiye'nin yetersizliğinden, teknik olarak hazırlıksız olmasından olmayacak, bu işin hızı tamamen AB'nin içinden geçmekte olduğu siyasi ortamla ilgili...'' dedi.

Dünya Türk İş Adamları Altıncı Kurultayı kapsamında düzenlenen panelde konuşan Babacan, siyasi istikrarın her şeyin temeli olduğunu vurgulayarak, Türkiye'de demokrasinin gerçek anlamda işliyor oluşunun yatırım ortamı için olmazsa olmaz bir gerçek niteliği taşıdığını söyledi.

Babacan, Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerini yeterince karşılamış bir ülke statüsü kazandığı belirterek, ''Siyasi reformlarımız bitti mi? Hayır. Bu reformlarımızın derinleştirilmesi ve uygulamada çok daha ileri gitmemiz gerekiyor'' dedi.

AB sürecine değinen Ali Babacan, şunları kaydetti:

''Derdimiz illa Türkiye başına bir sıfat alsın, AB'nin üyesi olsun, bu sıfatla statüsü yükselsin... Böyle bir derdimiz yok. Bu reformları yaparken kendimize yapıyoruz. Bu reformların Avrupalılara faydası yok. Bazen 'AB'ye çok taviz veriyorlar' diyorlar. Biz özgürlükler konusundaki açılımları taviz vermek olarak algılamıyoruz. Türkiye'nin demokratikleşmesinden, insan haklarına daha saygı duyulan bir ülke olmasından bazı çevreler gocunuyor olabilir.''

Babacan, çevre konusuna değinirken de, ''Özellikle kritik konularda, üye olduğumuz anda AB'nin tüm standartlarına uymak zorunda da değiliz, geçiş süresi var. Bizim de bu hakkımız var. Zaten Türkiye'nin yapamayacağı şey için hiç kimse zorlayamaz ama gerçekçi, dürüst olmamız lazım. Ne aldanan ne aldatan olacağız'' dedi.

Şu anda Kıbrıs gibi önemli bir konunun gündemlerinde bulunduğunu, Kıbrıs ile ilgili gelişmelerin, müzakerelerin hızını ve temposunu belirleyeceğini dile getiren Babacan, şunları kaydetti:

''Müzakerelerdeki yavaşlamalar, gecikmeler asla Türkiye'nin yetersizliğinden, teknik olarak hazırlıksız olmasından olmayacak, bu işin hızı tamamen AB'nin içinden geçmekte olduğu siyasi ortamla ilgili...

Almanya seçimlerinde Türkiye ile ilgili bir sürü laf edildi, önümüzdeki yıl yapılacak Fransa seçimlerinde de yine Türkiye önemli gündemlerden biri olacak. Türkiye üye olmadan önce AB üyesi ülkelerde elliden fazla seçim yaşanacak, her seçimde de genişlemeyle, Türkiye'nin üyeliğiyle ilgili bazı olumsuz şeyler duyabileceğiz. Buna da hazır olmak zorundayız. Bazı ülkeler de kendi iç işleri iyi gitmediği zaman suçu hemen dışarıda, bir faktöre atıveriyorlar, bu ülkelerin önce dönüp içlerine bakmaları lazım.''

Kaynak: AA