Babacan: Mümkün Olduğunca Çok Fasıl Açacağız

Babacan: Mümkün Olduğunca Çok Fasıl Açacağız

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB'nin Portekiz Dönem Başkanlığında Mümkün Olduğunca Çok Faslı Açmak İçin Her Türlü Girişimde Bulunacaklarını Söyledi.

Babacan: Mümkün Olduğunca Çok Fasıl Açacağız

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB'nin Portekiz dönem başkanlığında mümkün olduğunca çok faslı açmak için her türlü girişimde bulunacaklarını, fasılların açılıp açılmaması ve kapanıp kapanmamasının reform sürecini herhangi bir şekilde etkilemediğini söyledi.

Babacan, Esenboğa Havaalanı'nda Portekiz'e hareketinden önce basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Portekiz dönem başkanlığı sürecinde açılması beklenen müzakere başlıklarına ilişkin bir soru üzerine Babacan, Almanya dönem başkanlığında sanayi politikaları faslı, istatistik ve mali kontrol faslı olmak üzere 3 faslın açıldığını hatırlatarak, "şu anda da AB Komisyonunun Türkiye şu fasılları açmaya hazır dediği 5 tane fasıl olduğunu" belirtti.

"Ama bu fasıllardan bir tanesi mesela eğitim-kültür, geçen sene Mart-Nisan ayından bu yana birkaç ülkenin farklı değerlendirmesi sebebiyle bekliyor" diyen Babacan, diğer fasıllarda da başka ülkelerin farklı değerlendirmeleri olabileceğine işaret etti.

Babacan, Portekiz dönem başkanlığında da birkaç fasıl daha açılabileceğini bildirerek, "Ama daha önce yaşadık, iki buçuk yıldır yaşıyoruz, müzakereler başladı başlayalı siyasi değerlendirmelerle, farklı değerlendirmelerle, fasıllarda değişik tutumlar da karşımıza çıkabiliyor. Biz mümkün olduğunca çok faslı açmak için her türlü girişimi yapacağız. Gerek Komisyon nezdinde, gerek üye ülkeler nezdinde." diye konuştu.

Ali Babacan, 17 Nisanda açıklanan bir reform programı olduğunu ve "AB Müktesebatına Uyum Programı" adı verilen bu reform programında fasılların tümünde 2013 yılına kadar ne zaman, neyin yapılacağının bir bakıma takvimlendirildiğini hatırlattı.

"Bir bakıma biz kendi reformlarımıza devam edeceğiz. Bu konuda en ufak bir tereddütümüz yok. AB'ye üye ülkeler de, Komisyon da bu çalışmalarımızı izleyecek" diyen Babacan, fasılların açılıp açılmaması da siyasi değerlendirmelerle gündeme geldiği için sayı vermekten özellikle kaçındıklarının altını çizdi.

Babacan, şunları kaydetti:

"Burada şu önemli: Her bir faslın açılması 27 üye ülkenin mutabakatıyla olduğu için, bir bakıma her bir faslın açılması süreç içinde bizim tam üyelik yolunda ilerlememizin kilometre taşları oluyor. Yani arka arkaya bu süreç teyit edilmiş oluyor. Siyasi kararlılık yenilenmiş oluyor. 27 ülkenin birden Türkiye'nin bu yolda devam etmesi konusundaki siyasi kararlılığı teyit edilmiş oluyor. Bizim için fasılların resmen açılmasının önemi bundan ibaret. Yoksa fasılların açılıp açılmaması, kapanıp kapanmaması bizim reform sürecimizi herhangi bir şekilde etkilemiyor."

Kaynak: AA