Babacan, Kuveyt'te İkili Temaslarda Bulundu

Babacan, Kuveyt'te İkili Temaslarda Bulundu

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısına Katılmak İçin Bulunduğu Kuveyt'te, Suriyeli, Kuveytli ve İngiliz Meslektaşlarının Yanısıra BM'den Yetkililerle Görüştü.

Babacan, Kuveyt'te İkili Temaslarda Bulundu

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Irak'a komşu ülkeler toplantısına katılmak için bulunduğu Kuveyt'te, Suriyeli, Kuveytli ve İngiliz meslektaşlarının yanısıra BM'den yetkililerle görüştü. Babacan, ikili temasları çerçevesinde Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Sabah El Salem El Sabah, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ve BM Genel Sekreterinin siyasi işlerden sorumlu Yardımcısı Lynn Pascoe ile görüştü.

Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı için Kuveyt'te bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, saat 12 sularında Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşmede, ikili ilişkiler, Irak'taki son gelişmelerin yanı sıra bölgedeki sorunların ele alındığı kaydedildi.

Babacan daha sonra BM Genel Sekreterinin siyasi işlerden sorumlu Yardımcısı Lynn Pascoe ile de bir araya geldi. Babacan-Pascoe görüşmesinde Kıbrıs konusu gündeme geldiği belirtilirken, Pascoe'nun Kıbrıs'ta teknik komite süreci işlerse, BM'nin çözüm için sürece daha fazla dahil olabileceğini söyledi. Kıbrıs konusunda çözüm isteyen tarafın kendileri olduğunu ifade eden Babacan, görüşme sırasında Irak konusuna da değindi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ve Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Sabah El Salem El Sabah arasındaki görüşmenin başında görüntü alınmasına izin verilirken, açıklama yapılmadı.

Kaynak: CHA