Babacan: Irak'ın Önerileri Bizi Tatmin Etmekten Uzaktı

Babacan: Irak'ın Önerileri Bizi Tatmin Etmekten Uzaktı

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Ankara'da Dün Temaslarda Bulunan Irak Heyetinin Sunduğu Önerilerin Bir Kısmının Kendilerini Tatmin Etmekten Uzak Olduğunu, Bir Kısmının da Uzun Zamanda Belki Denendiğinde Sonuç Verebilecek Öneriler Olduğunu Belirterek, 'Ancak Maalesef Bizim Zaman Sorunumuz Var, Biz Çok Çok Kısa Bir Zaman İçinde Hemen Sonuç Alacak Adımlar Bekliyoruz' Dedi.

Babacan: Irak'ın Önerileri Bizi Tatmin Etmekten Uzaktı

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Ankara'da dün temaslarda bulunan Irak heyetinin sunduğu önerilerin bir kısmının kendilerini tatmin etmekten uzak olduğunu, bir kısmının da uzun zamanda belki denendiğinde sonuç verebilecek öneriler olduğunu belirterek, ''Ancak maalesef bizim zaman sorunumuz var, biz çok çok kısa bir zaman içinde hemen sonuç alacak adımlar bekliyoruz'' dedi.

Babacan, Tahran'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Irak'tan gelen heyetin üst düzey olduğunu belirtti. Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak Irak heyetinin bize sunduğu önerilerin bir kısmı bizi tatmin etmekten uzaktı, bir kısmı da uzun zamanda belki denendiğinde sonuç verebilecek önerilerdi. Biz, heyete bu samimi yaklaşımları için, diyalog ortamı için teşekkürlerimizi ilettik. Gerçekten Irak merkezi hükümetinden gelen Bakanlar son derece iyi niyetli ve sonuç almak için çabalayan insanlar. Ancak maalesef bizim zaman sorunumuz var. Biz, Irak tarafından çok çok kısa bir zaman içerisinde hemen sonuç alacak adımlar bekliyoruz ve kendilerine mesajımız da bu oldu. (Şu anda bize önerdiğiniz konular bizi tatmin etmekten uzaktır. Bu hükümetimizi, Meclisimizi, milletimizi maalesef beklentileri karşılama açısından tatmin etmeyecektir ancak çok somut adımlar bekliyoruz sizden, derhal yapılabilecek adımlar bekliyoruz) dedik ve böylece dünkü görüşmelerimiz neticelenmiş oldu."

Babacan, bir gazetecinin, Irak heyetiyle yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalmasının sebebini ve tekrar görüşme yapılıp yapılmayacağını sorması üzerine, PKK terör örgütüyle mücadelede pek çok enstrümanın olduğuna ilişkin baştan açıklama yaptıklarını hatırlattı ve şöyle konuştu:

"Bu enstrümanlar; siyasi diyalog, diplomasi, ekonomik enstrümanlar, kültürel enstrümanlar ve askeri enstrümanlar. Şu anda Türkiye bu enstrümanların tümünü istisnasız bir şekilde kullanmaktadır. Bu enstrümanlardan hangisinin, ne zaman, hangi dozda, hangi şekilde kullanılacağı da kuşkusuz genel bir strateji içerisinde tespit edilmektedir ve bu şekilde gerçekleşmektedir."

Dışişleri Bakanı Babacan Tahran'da, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve İslami Danışma Meclisi Başkanı Haddad Adil ile görüşecek.

Babacan'ın Tahran ziyaretinde ikili ilişkiler ve bölgesel konuların gündeme gelmesi bekleniyor.

Kaynak: AA