Babacan: "İhtiyatlı bir iyimserlik içindeyiz"

Babacan: "İhtiyatlı bir iyimserlik içindeyiz"

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ABD'de devam eden Ortadoğu Barış Konferansı konusunda "ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduklarını" söyledi. ABD'nin Maryland eyaletinde düzenlenen Ortadoğu Barış Konferansı'na Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Babacan, katılacağı zirveyle ilgili Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Babacan:

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ABD'de devam eden Ortadoğu Barış Konferansı konusunda "ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduklarını" söyledi. ABD'nin Maryland eyaletinde düzenlenen Ortadoğu Barış Konferansı'na Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Babacan, katılacağı zirveyle ilgili Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Babacan, konferans hakkında "Her ne kadar iyimser konuşmalar yapılsa da, öyle bir hava oluşturulsa da, temkinli yaklaşmak gerekir" dedi.

Açıklamasında İsrail ve Filistin'in, belli noktalarda anlaşmaya vararak yeni bir süreci başlattıklarını söyleyen Ali Babacan, "Biz bu kararı ve açıklamaları ihtiyatlı bir iyimserlikle karşılıyoruz. Yeni bir sürecin başlıyor olması ve uluslararası toplumun bu sürecin başlangıcında ve bundan sonraki safhalarında işin içinde olmasını ve bundan sonraki safhalarla ilgili mekanizmanın kurulmuş olmasını olumlu karşılıyoruz" dedi.

ABD'nin öncülüğünde İsrail ve Filistin'in de yer aldığı bir izleme komitesinin kurulduğunu kaydeden Babacan, "Böylece müzakere sürecinde uygulama safhası yakında takip edilecek" şeklinde konuştu.

Ayrıca bir yönlendirme komitesinin kurulmasının da karara bağlandığını kaydeden Babacan, "Abbas ve Olmert iki haftada bir görüşecek. Müzakerelerin akışını karşılıklı değerlendirecekler." diye kaydetti.

Bunların ötesinde bir takvim belirlenmiş olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Babacan, "Dün akşam bunu önemsediğimizi söylemiştik. Ucu açık müzakerelerin sıkıntılı olabileceğini, zaten yıllardır umutsuz bir şekilde devam eden sorunları çözme müzakerelerinin böyle ucu açık şekilde bırakılmaması gerektiğini söylemiştik. Bu da bugün gerçekleşmiş oldu. 2008 sonu hedef olarak belirlendi" dedi.

Aynı zamanda toplantının kapsamlı olması gerektiğini de söylediklerini kaydeden Babacan, "Bugün 3 gündem maddesiyle toplantı gerçekleştirilecek. İlkinde siyasi konular, ikincisinde ekonomik konular üçüncüsünde ise diğer problemlerin ele alınacağı kapsamlı barış maddeleri görüşülecek" diye kaydetti.

Kaynak: CHA