Babacan: "ihtiyatlı bir iyimserlik içindeyiz" (2)

Babacan: "ihtiyatlı bir iyimserlik içindeyiz" (2)

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ABD'de devam eden Ortadoğu Barış Konferansı konusunda "ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduklarını" söyledi. ABD'nin Maryland eyaletinde düzenlenen Ortadoğu Barış Konferansı'na Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Babacan, katılacağı zirveyle ilgili Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Babacan:

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ABD'de devam eden Ortadoğu Barış Konferansı konusunda "ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduklarını" söyledi. ABD'nin Maryland eyaletinde düzenlenen Ortadoğu Barış Konferansı'na Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Babacan, katılacağı zirveyle ilgili Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Babacan, konferans hakkında "Her ne kadar iyimser konuşmalar yapılsa da, öyle bir hava oluşturulsa da, temkinli yaklaşmak gerekir" dedi.

Açıklamasında İsrail ve Filistin'in, belli noktalarda anlaşmaya vararak yeni bir süreci başlattıklarını söyleyen Ali Babacan, "Biz bu kararı ve açıklamaları ihtiyatlı bir iyimserlikle karşılıyoruz. Yeni bir sürecin başlıyor olması ve uluslararası toplumun bu sürecin başlangıcında ve bundan sonraki safhalarında işin içinde olmasını ve bundan sonraki safhalarla ilgili mekanizmanın kurulmuş olmasını olumlu karşılıyoruz" dedi.

ABD'nin öncülüğünde İsrail ve Filistin'in de yer aldığı bir izleme komitesinin kurulduğunu kaydeden Babacan, "Böylece müzakere sürecinde uygulama safhası yakında takip edilecek" şeklinde konuştu.

Ayrıca bir yönlendirme komitesinin kurulmasının da karara bağlandığını kaydeden Babacan, "Abbas ve Olmert iki haftada bir görüşecek. Müzakerelerin akışını karşılıklı değerlendirecekler." diye kaydetti.

Bunların ötesinde bir takvim belirlenmiş olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Babacan, "Dün akşam bunu önemsediğimizi söylemiştik. Ucu açık müzakerelerin sıkıntılı olabileceğini, zaten yıllardır umutsuz bir şekilde devam eden sorunları çözme müzakerelerinin böyle ucu açık şekilde bırakılmaması gerektiğini söylemiştik. Bu da bugün gerçekleşmiş oldu. 2008 sonu hedef olarak belirlendi" dedi.

"İKİ FİLİSTİN OLMAZ"

Aynı zamanda toplantının kapsamlı olması gerektiğini de söylediklerini kaydeden Babacan, "Bugün 3 gündem maddesiyle toplantı gerçekleştirilecek. İlkinde siyasi konular, ikincisinde ekonomik konular üçüncüsünde ise diğer problemlerin ele alınacağı kapsamlı barış maddeleri görüşülecek" diye kaydetti.

Barış müzakerelerin daha önce defalarca başlatıldığını; ancak başarısızlıkla sonuçlandığını hatırlatan Dışişleri Bakanı, "Uygulama kilit kelime. Uygulama mutlaka devam etmeli." şeklinde konuştu. Sürece gölge düşüren bir konunun da Filistin'deki ikili yapı olduğunu ifade eden Bakan Babacan. "Bu mutlaka giderilmesi gereken bir durum. İki Filistin olamaz." dedi.

"Filistinli kardeşlerimize telkinimiz, bu ayrılığı mutlaka ve mutlaka gidermeleri ve birleşmeleri" diyen Babacan, aksi halde ise yeni bir barış süreci başlarken bu sürecin dışında kalmış bir kurumun bundan sonraki dönemlerde sürece zarar verebileceği uyarısında bulundu. Babacan "Filistin davasının başarısı için Filistinli kardeşlerimize bir araya gelmelerini tavsiye ediyorum" dedi.

Bir basın mensubunun Filistinli Hamas'a da aynı mesajı verip vermediğini sorması üszerine ise Babacan, "Buradaki mesajlarımızı herhalde onlar da duyuyordur" ifadesini kullandı. Konferansın açılışında birkaç katılımcının da bu konuya değindiğini kaydeden Babacan, Filistinliler de dahil hiç kimsenin bu ikili yapıyı istemediğini söyledi. Babacan, yeni barış müzakeresi sayesinde ikili yapıyı giderecek adımlar atılmasını umduklarını kaydetti.

İran ve Hamas'ın bu sürece sıcak yaklaşmayabileceği yönündeki bir soru üzerine ise Babacan, "İlgili tüm tarafların şiddetten kaçınması gerekiyor. Şiddetle, aşırılıkla artık bugünün dünyasında sonuç elde etmek mümkün değil. Burada pek çok uluslararası kuruluşun, ülkenin katılımıyla uluslararası toplum bu sürecin arkasında olduğunu kanıtlamış oldu." dedi.

Ortadoğu'yla ilgili temel dört ilkeleri olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı, bu ilkeleri ise şu şekilde açıkladı: "Birincisi, sorunların çözümünde mutlaka siyasi diyalog. İkincisi, herkes için güvenlik. Üçüncüsü, ekonomik ilişkiler. Sonuncusu ve dördüncüsü ise, bölgenin çok kültürlü yapısının muhafaza edilmesi ve bu çeşitliliğin bir zenginlik olarak görülmesi ve bunun üzerine bir istikrar ve refah ortamı inşa edilmesi"

Türkiye'nin Ortadoğu barışını sağlayacak süreçteki rolünün son derece önemli olduğunun altını çizen Dışişleri Bakanı Babacan, bazı ülkelerin de Türkiye'nin çabasıyla konferansa katıldığını ifade etti.

Babacan, İsrail ve Filistin liderlerini TBMM'de bir araya geldiğine ve bölgede İsrail ile Filistin'in yararlanabileceği bir sanayi bölgesi kurulması yönündeki anlaşmaya dikkat çekti.

"SURİYE KONUSUNDA BEKLENTİMİZ ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OLMALARI, PROBLEMİN DEĞİL"

Bakan Babacan, Annapolis'te ilgi çeken bir başka projenin ise İsrail ve Filistinlilerin kullanacağı ortak bir üniversite kurulması olduğunu kaydetti. Bilkent Üniversitesi'nin bu konuda yıllar önce kendileriyle görüştüğünü söyleyen Ali Babacan, "Bilkent öncülüğündeki bu üniversitede bir hastane ve tıp okulu bulunacak. İsrail toprakları üzerinde; ancak sınıra yakın olacak. Türkiye bölgede sadece siyasi etkinliğiyle ve dengeleyici rolüyle değil, ortaya koyduğu somut projelerle de ilgi çekiyor. Bölgede istikrar, barış, refah arayan bir ülkeyiz, her ülkenin güvendiği ve diyalog kurduğu bir ülkeyiz" şeklinde konuştu.

Bir basın mensubunun Suriye ve Lübnan ile diyalog kurulaması konusundaki bir soru sorması üzerine ise Babacan, Türkiye'nin çok sayıda ülkeyle yakın diyalogu olduğunu söyledi. "Bu diyalog kanallarını ve güven ortamını, bölgedeki ihtilafların çözümünde kullanabileceğimizi düşünüyoruz." diyen Babacan, hangi sorun olursa olsun ilgili tarafların talepte bulunmaları halinde bölgedeki gittikçe güçlenen ince gücü kullanacaklarını kaydetti.

Suriye'nin, sürecin devamında yer alıp almayacağı yönündeki bir soruya karşılık ise Babacan, "Suriye, süreçte kendi problemlerinin de yazılı yer almasını istedi. Annapolis'teki sabah toplantısında ise bunu yazılı olarak ilettiler. Beklentimiz, Suriye'nin bu sürecin bir parçası olması, çözümlerin parçası olması, problemlerin değil" dedi.

Babacan, toplantı hakkında son olarak metin üzerinde uzlaşılmasının ve bu uzlaşma metninin açıklanmasının havayı olumlu bir şekilde etkilediğini kaydetti. Ancak Babacan, "Tabii buna mutlaka ihtiyatlı yaklaşmak gerekiyor.'' dedi.

Kaynak: CHA