Baba Yaşı 35'in Üzerindeki Bebeklerde Down Sendromu Riski Artıyor

Baba Yaşı 35'in Üzerindeki Bebeklerde Down Sendromu Riski Artıyor

Dünyada Yapılan Araştırmalar, Baba Yaşı 35'in Üzerindeki Yeni Doğan Bebeklerde "Down Sendromu" Riskinin Arttığını Gösterdi.

Baba Yaşı 35'in Üzerindeki Bebeklerde Down Sendromu Riski Artıyor

Dünyada yapılan araştırmalar, baba yaşı 35'in üzerindeki yeni doğan bebeklerde "down sendromu" riskinin arttığını gösterdi.

Bilim adamlarının 70 bin doğum üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucu ortaya çıkan verilere göre, baba yaşı 35'in üzerinde olan yeni doğanlarda, başta down sendromu olmak üzere birçok konjenital hastalık riskinin arttığı belirlendi. Bunun başlıca sebebi ise, çeşitli biyolojik ve çevresel faktörler yüzünden sperm hücrelerinde oluşan genetik mutasyonlar gösterildi. Bugüne kadar bu tip hastalıkların ortaya çıkmasında ilerlemiş anne yaşının yüksek etkisi bilinmekle birlikte, baba yaşıyla ilgili yapılan çalışma konuya yeni bir boyut kazandırdı.

Yapılan araştırmada, 71 bin 937 doğuma ait bilgiler incelendi. İlerlemiş anne yaşının sonuçları etkilemesinden kaçınmak için seçilen bütün doğumlarda anne yaşının 20 ila 29 arasında olmasına dikkat edildi. Sonuç olarak baba yaşı 35'in üstüne çıktığında down sendromu görülme sıklığında yüzde 15'lik, 40'ın üstüne çıktığında ise yüzde 30-40'lık bir artış görüldüğü belirlendi.

(AG-CC-CC-Y)