Haberler » Spor » Aziz Yıldırım'dan Dobra Dobra Açıklamalar - Spor

Aziz Yıldırım'dan Dobra Dobra Açıklamalar

Aziz Yıldırım, Cnn Türk'de Spor Yönetmeni ve Yorumcu İlker Yasin'in Sunduğu 3.devre Programına Konuk Oldu.

Aziz Yıldırım'dan Dobra Dobra Açıklamalar

Aragones'le ilgili açıklamada bulunan Yıldırım, İspanyol hocanın sözleşmesinde herhangi bir tazminat maddesi bulunmadığını söyledi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, CNN Türk'de spor yönetmeni ve yorumcu İlker Yasin'in sunduğu 3. Devre programına konuk oldu. Başkan Yıldırım, "Taraftarın istediği değişimi yapacağız" derken Uruguaylı futbolcu Diego Lugano'nun da takımda kalmak üzere olduğunu söyledi ve "Giderse yenisini getiririz" ifadesini kullandı.

3. Devre programında İlker Yasin'in soruları ve Başkan Aziz Yıldırım'ın bu sorulara verdiği cevaplar şöyle:

"BİZE OY VERENLERE HESAP VERMEK ÜZERE YOLA ÇIKACAĞIZ"

- İlker Yasin: Öncelikle yeni bir seçim hazırlığı var ve Fenerbahçe'ye hizmette on yıl geride kaldı ve hatta benim rakamlarıma göre birazcık daha fazla ama 10944 üye 24 Mayıs pazar günü oy kullanacak ve Fenerbahçe Kulübü başkanlığına 3 yıl süreyle talip oldunuz. Yeni bir 3 yıl 10+3 sizin geçen gün yaptığınız basın toplantısında da zaten sloganınızdı neden 3 yıl daha?

Aziz Yıldırım: "1998 yılında göreve başladım. O zaman tek oyla başkan seçildim. Mevcut yönetim kurulu diğer adayın yönetim kuruluydu. O yönetim kurulunu haziran ayında değiştirerek 1 yıl hiçbir şey yapamadan yatırımlar yapmadan devam ettik. Sonraki yıllarda yatırımlar yaparak Fenerbahçe Spor Kulübü'nü büyütmeye çalıştık. İşte önümüzdeki 3 yılı istememin nedeni de bu yatırımların devamı olan kapalı spor kompleksinin, stadın yanında yapılacak olan iş merkezi ve Düzce'de yazları kamp yapılacak tesislerin yapımı ve diğer kalan düşündüğümüz tesisleri yapıp bu zamanı kullanmak. Bu zaman sonunda o günkü şartlara göre oturup karar vermek. Bu dönemde sportif başarısızlık gibi sözler söyleniyor. Aslında ben buna katılmıyorum ama yinede bu sene başarısız olduğumuzu biliyoruz ve bunu hep söylüyoruz. İlker bey, futbol olarak baktığımız zaman doğrudur ama maalesef ülkemizde Fenerbahçe'nin spor kulübü olduğunu biz söyleyerek yeni bir olayı gündeme getiriyoruz ve yaşatmaya çalışıyoruz. Onun için bu önümüzdeki 3 yılda da yalnız şampiyon olmak uğruna ve şampiyonluk için gereken neyse yapılarak bunu sağlayacağımızı da beyan ediyorum. Bu konuşmaların sonunda da şunu söyledik. 3 yıl içerisinde bu tesisleri bitirmek hem de sportif başarıları yüksek noktaya getirip, 3 yıl sonra kongreye gelip bize oy verenlere hesap vermek üzere yola çıkacağız."

- Sayın başkanım siz zaten şu bulunduğumuz ortam içinde seçimi Fenerbahçe'nin duayenlerinin bu işi bilenlerinin söylediği kadarıyla uzak ara zaten kazanacaksınız belki. Yarın Şadan bey başkanlığını açıklayacağını söyledi. Yani aldığımız istihbaratlar çok yoğun bir destek var. Sizin için peki neden kendinizi 3 yıl şampiyon olacağız gibi argümanla bağladınız. 3 yıl şampiyon olmak mı yoksa 3 yıl süreyle Şampiyonlar Ligi'ne katılmak mı? Bu ciddi bir bağlanma biçimi değil mi?

"İlker bey şöyle söyleyelim, seçim ciddi iştir bir seçimin neticesinin ne olacağını hiç kimse bilemez. Onun için biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tabii ki kongre üyelerinin bana karşı bir sevgileri saygıları var onlara her zaman teşekkür ediyorum. Çünkü biz bu yolu yürürken yüksek divan kurulu kongre üyeleri ve taraftar beraber yürüdük. Bizim çok kötü günlerimiz oldu bugün dibe vurdu sözleri duyuyoruz. Biz daha kötü günler yaşadık ama her kötü günden sonra bir çıkış yakaladık ve bugün de kimilerine göre kötü olan bir günün çıkışını yakalamak için yola çıkıyoruz. Önümüzdeki 3 yılda şampiyon olma sözü vermemin nedeni şu. Ben iddialı bir adamım. Burada Fenerbahçe'de yapılmayan tesisleri yaptık. Ekonomik olarak arkadaşlarla beraber Fenerbahçe'yi büyüttük. Bugün Türkiye'de değil, Avrupa'da belirli bir noktaya gelen bir kulüp haline getirdik ama tamamlandı mı. Hayır. Bunları iddialı bir şekilde yapan söyleyen insanların futboldaki başarı içinde şampiyonluk sözü vermeleri gerektiğine inandığım için veriyorum ve sonunda da bunu yapacağız, başaracağız. Nedir bu? Tabii ki ekonomik olarak büyüdüğümüz için iyi sporcular seçerek iyi teknik heyet operasyonu yaparak sonunda da taraftar bütünü olarak camia bütün olarak şampiyon olmak."

- Sizin bir açıklamanız var. Fenerbahçe'nin bir asrı aşan tarihinde başkanlık dönemi içerisinde sizin kadar Şükrü Saracoğlu'ndan başlayarak bu kadar tesis hamlesi yapan Fenerbahçe'ye bu kadar büyük eserler kazandıran başkan benim. Geriye baktığım bölümde yok ama yarın başkan adayı olacak Sayın Şadan Kalkavan'da ben başkan olursam Aziz Yıldırım'ı tesislerden sorumlu bir göreve getireceğim diyor bunu nasıl değerlendireceksiniz?

"Bu konuda açıklama yapmayacağım bunu kamuoyu ve kongre üyeleri değerlendirecektir."

"ZİCO'YU GÖNDERİP ARAGONES'İ GETİRDİĞİME ÜZÜLMEDİM"

- Kulüpte çalışan sayısından kulübün bütçesi açısından gerçekten çok ciddi hamleler var. Bunu Aziz Yıldırım'ın zaten Türkiye'de bırakalım. Fenerbahçelileri Galatasaraylılar, Beşiktaşlılar sizin Fenerbahçe'ye kazandıklarınızı takdirle karşılıyorlar. 21.470.000 dolar olan bütçe 231.540.000 dolara geliyor. Bu Fenerbahçe'yi bugün bildiğim kadarıyla Avrupa'nın ilk 20'sine gelir olarak sokan bir nokta. Yayın gelirlerinin 13 binden 19 bine çıkması reklam gelirlerinde çok büyük bir artış. 1.8 milyon dolardan, 19 milyon dolara gelen bir artış, stat geliri, kombine maç hasılatı, VIP loca 3.2 milyondan 54 milyon dolara geliyor. Bu sene futboldaki başarısızlığın nedeni nedir? Zico'yu gönderip Aragones'i getirdiğinizde üzüldünüz mü?

"Hayır üzülmedim. Çünkü Zico ile biz oturup konuştuk anlaşamadık. Nedenlerini söylemiştim. Aragones'in kariyerini söylememe gerek yok. En son İspanya'yı şampiyon yaptı. Böyle antrenörleri Türkiye'ye getiriyorsanız; herkesin size teşekkür etmesi gerekir. Daha önce böyle antrenörlerin Türkiye'ye gelmesi azdı. Aragones ve oyuncu seçiminde hata yapmadık ama bir türlü uyum sağlanamadı. Geçen sene iyi oynayan oyuncular bu sene oynayamadılar. Bir uyum sağlayamadık sakatlıklar, performans düşüklüğü, başarısızlığı getirdi ama yine de başarısızlığın sorumlusu benim."

ARAGONES İLE YOLA DEVAM EDİLECEK Mİ?

- Başkan olursanız Aragones ile devam eder misiniz?

"Elbette bu konuda bizim düşüncelerimiz var. Bunu seçimden sonra oturup konuşuruz. Eğer böyle yapmazsak kurumsal yapılara zarar veririz. Ben daha önce bunu yaşadım. Devre arasında antrenör değiştirdik. 2 ay sonra yenisini getirdik olmadı. Oyunculara teknik heyete kulübe zarar verdik. Onun için bekleyeceğiz sezon sonu karşılıklı oturup özeleştiri yapıp konuşacağız karar vereceğiz."

- Sizi basını değiştirmeye çalışan kızan suratı asık biri olarak görürdük. Ama son basın toplantısı ve şimdi görüyoruz ki, güler yüzlü esprili bir pozitif bir etki var. Değişime başlayacağız demiştiniz kendinizden mi başladınız?

"10 sene öncede ben buydum. Benim yapım karakterim değişmez. Fikirlerimiz değişebilir fikir değişmesi ayrıdır. Benim herkesle iyi geçinmem demek, Fenerbahçe'nin menfaatlerini bir kenara bırakmam demek. Fenerbahçe'nin menfaatlerini koruyacaksam birileriyle çatışacağım tabii.."

- Dile kolay tam 10 yıl… Önceki görüntülerinizi de ekrana verelim. 1998 senesinde sayın başkanın görüntüsü var. Çok fark var mı? 1999 senesinden 10 sene önce burada hakikaten. Fenerbahçe'de hizmete saçlar gitti, yüzümüze çizgiler geldi değişiyor ama Fenerbahçe'nin de yüzü değişiyor. Sizin genel kurulda neden fazla aday çıkmıyor. Sizin kazandırdığınız başarıdan dolayı mı? Şadan Kalkavan adaylığını yarın açıklayacak. Bir şeyler görüşülmüş aileyi barıştırmak için ailede kırgınlık var mı?

"Şimdi aday çıkıp çıkmamak konusunda yorum yapmak bana düşmez. Fenerbahçe'nin bir tüzüğü var. Tüzük kurallarını yerine getiren herkes aday olabilir. Her Fenerbahçeli bu kulübe başkan adayı olabilir. Neden çıkıp çıkmadığını tüm kamuoyu tartışıyor ama biz arkadaşlarımla beraber Fenerbahçe'nin 100 yıllık tarihinde 90 yılda yapılmayanları yaptık. İlk geldiğim yıllar şunu söylüyorlardı. Bir tapulu malı olsun 1 milyar dolar borcu olsun. Biz tapulu mallarda aldık, stat aldık. Ankara tesislerini yaptık. Samandıra'yı yaptık. Bunun yanında Dereağzı'nda sosyal tesisler yaptık. Daha da yapacağız. Neler yapacağımızı da açıkladık zaten. Şimdi ailede kırgınlık var mı? Kırgınlık yok. 16.000 küsur üyesi var normal olarak da. 13.500 kongre üyesi olduk. Bugün oy atabilecek üye sayımız 13.500. Bunların hepsi bu kişiler. Bu kulübün nerden nereye gittiğini çok iyi biliyorlar. Çünkü ben Faruk Ilgaz Tesisleri'nde çok iyi biliyorum fareleri kovalarken yaşıyorduk. Herkes yapılanları takdir ediyor. Seçimde çalışacaksınız seçimden sonra da çalışacaksınız. İnsanlar size değer verirler ve değerini de yerine getirirler."

- Başkanım ben hatırlıyorum sizi gördüm çünkü orda. Şükrü Saracoğlu Stadı'nda inşaat yapılırken beni o kaba inşaatın tribünlerin en altından tutup tırmanarak en üst kata çıkararak inşaatın içinde çalışıyordunuz ve o stadyumda çarşamba günü bir UEFA kupası finali oynanacak.

"Biz konuşuyorduk aramızda. Bu stadı yapacaktık. Kendi imkanlarımızla yaptık. Gidip başka yerden borç alıp kaynak alınmamıştır. Ondan dolayı mutluyum ve bu sözün yerine geldiği için mutluyum. Çarşamba günü de festival havasında geçecek. Hepimiz çalıştık. Herkesin emeği var. Emeği olan herkese buradan teşekkür ediyorum."

- Köklü revizyon bu seçime girerken koymuş olduğunuz kulübün Avrupai bir kulüp olduğunu etkisini gösterecek herhalde. Uzun yıldır beraber olduğunuz arkadaşlar var orada da bir revizyon olacak mı?

Orada da şöyle olacak. Yarından itibaren hepsiyle tek tek görüşme yapacağım. Daha sonra bir toplantı yapacağız ve bir karar vereceğiz.

GÜİZA'YI BEĞENİYOR

- Güiza'yı beğeniyor musunuz?

"Beğeniyorum tabii. İspanya milli takımının oyuncusu ve geçen sene İspanyanın gol kralı. Geçmişte, 10 sene önce böyle bir futbolcu getirseydiniz, Türkiye ayağı kalkardı ama herkesi alıştırdık. Ortega, Appiah, Hoijdonk, Alex, Anelka alışkanlık olunca kulağa normal geliyor. Türkiye Şampiyonlar Ligi'ne ön eleme oynuyordu, gidiyordu bunu biz sağladık. Chelsea maçı sonunda geldiğimiz çeyrek finalle sağladık. Biz hem şampiyon olacağız, hem şampiyonlar Ligi'ne gidilecek."

"KAYSERİSPOR'A, HEM GÖKHAN ÜNAL, HEM DE MEHMET TOPUZ İÇİN 12 MİLYON EURO BONSERVİS BEDELİ TEKLİF ETTİM. AMA OLMADI"

- Viga'nın bir santraforu varmış onunla görüşülüyormuş diye duydum?

"İlk defa sizden duydum. Dünya eskisi gibi değil. Küçüldü. Haberleşmeden yoksun değiliz artık. İnternete basıyorsunuz, her şeyi görüyorsunuz. Böyle bir çağda yaşıyoruz. Önemli olan karar vermek ve kararı yerine getirmek. Geçen sene ocak ayıydı. Galiba devre arasıydı. Ben Kayserispor'a, hem Gökhan Ünal, hem de Mehmet Topuz için 12 Milyon Euro bonservis bedeli teklif ettim. Ama olmadı. O günkü şartlarda olmadı. Bu böyle bilinsin."

"BENİM HERKESLE İYİ GEÇİNMEM DEMEK, FENERBAHÇE'NİN MENFAATLERİNİ BİR KENARA BIRAKMAM DEMEK"

- Kriz şu anda bu rakamları da aşağı çekecek.

Bilmiyorum. Şu anda rakamlarla veya oyuncularla ilgili bir şey yapmak istemiyorum. Tek isteğim bu kongre bitsin. Ertesi günü eğer devam ediyorsam gereğini yaparım.

- Avrupa'da kulüplerin başına bir CEO getiriyorlar. Başkan ve bütün futbolu her şeyi menajere bırakıyorlar. Futbol sorumlusu olarak Fenerbahçe olarak, Fenerbahçe ilk defa bunu denedi neden olmadı?

"Olmadı bizde şirketleşme yok. Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nde dernek üyeleri var. Bu üyelerle siz aslında kulübü yönetiyorsunuz onlar bize yetki veriyorlar. Bizim manevi değerlerimiz var. Şirket olamayınca aşamıyorsunuzbir çok şeyi. Şirket olduğunda bu olmaz dediğinizde manevi olarak olması gerekiyor. CEO'nun dezavantajı var. Çünkü o öyle düşünmüyor. Böyle olmadığı zamanda çatışmalar başlıyor bizle değil, yani başka konularda. Bizim dışımızda çatışmalar başlayınca yürümüyor o zaman."

Avrupa'da kulüplerin başına bir CEO getiriyorlar. Başkan ve bütün futbolu her şeyi menajere bırakıyorlar. Futbol sorumlusu olarak Fenerbahçe olarak, Fenerbahçe ilk defa bunu denedi neden olmadı?

"Olmadı bizde şirketleşme yok. Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nde dernek üyeleri var. Bu üyelerle siz aslında kulübü yönetiyorsunuz onlar bize yetki veriyorlar. Bizim manevi değerlerimiz var. Şirket olamayınca aşamıyorsunuzbir çok şeyi. Şirket olduğunda bu olmaz dediğinizde manevi olarak olması gerekiyor. CEO'nun dezavantajı var. Çünkü o öyle düşünmüyor. Böyle olmadığı zamanda çatışmalar başlıyor bizle değil, yani başka konularda. Bizim dışımızda çatışmalar başlayınca yürümüyor o zaman".

- Fenerbahçe Kulübü tam anlamıyla şirket haline gelse ve Hintli bazı iş adamlarının yaptığı gibi İngiltere'den Premier ligi'nin çeşitli bazı kulüplerini alıyorlar. Fenerbahçe Kulübü'nün bir firmaya satılması söz konusu olabilir mi?

"Hayır. Öncelikle ben bu düşünceye red oyu veririm. Fenerbahçe Spor Kulübü, kongre üyelerinin ve taraftarınındır. Önemli olan gelen yöneticilerin kulübü daha yukarılara taşımasıdır."

"LUGANO KALMAK İSTİYOR, GİDERSE YENİSİNİ GETİRİRİZ"

Lugano'yla ilgili olarak İtalya'daki gazeteci arkadaşlarımız onun Lazio veya Juventus'a imza attığını söylüyorlar. Bazı arkadaşlarımız da eşinin gittiği spor salonuna aidatını yatırmadığını söylüyorlar. Lugano kalacak mı, gidecek mi?

"Şimdi Lugano ile ilgili menajeriyle konuştuk. Önümüzdeki hafta Figer gelecek buraya. Son görüşmeleri yapacağız. Çocukla da konuştuk herhangi bir problemi var mı diye…"

- Kalacak mı yani?

"Kalmak istiyor. Oturacağız, konuşacağız yani. Belirli noktalara geldik. Ha giderse ne olur? Giderse yenisini getiririz."

Sayın Başkan, iki şey öğrenmek istiyorum. Birincisi beğendiğim bir şey öğrenmek istiyorum. Başkanlığınızın kaçıncı yılıydı, bilmiyorum ama Şükrü Saracoğlu'nun yeni haliyle bittikten sonra şöyle bir karar aldınız, dediniz ki: "Bilet fiyatları ucuz olmayacak." Buraya gelen müşteri, yani stadyuma gelen seyirci kalitesini…

"İşte bu müşteri lafına çok kızıyorum. Fenerbahçe'nin sahibi olan kişiler müşteri olamaz. Ben eğer kendime kulübün sahibi olarak bakıyorsam, taraftara da müşteri şeklinde bakıyorsam ben niye Başkan olayım?"

- Peki özür diliyorum. Fenerbahçe taraftarının kesinlikle bu stada genel seyirci kalitesini yükseltmek, küfrü bu statlardan azaltmak için siz bilet fiyatlarını belli bir Dolar bazında yukarı çıkardınız. Ve onun çok faydasını gördünüz, değil mi?

"Doğru. Yani bugün stada baktığınız zaman çoluk çocuk dediğimiz küçük çocuklarımızın, kız erkek, hanımefendilerin, beyefendilerin, daha çok eğlenme anlamında geldiklerini görüyoruz yani. Bu da önemli…"

SPORTİF DİREKTÖR KONUSU

- Son bir sorum daha olacak. Benim anladığım kadarıyla Fenerbahçe Kulübü, Barcelona takımına yakın bir görüntü veriyor. Sizin bir sportif direktör olarak, eskiden futbolu bırakmış biri olarak böyle bir şey düşünür müsünüz? Mesela Rıdvan Dilmen eski bir Fenerbahçeliydi.

"İsmi siz söyleyin. Yabancı dil bilen, her türlü ilişkileri sağlayabilecek, dediğiniz bütün fonksiyonları yapabilecek bir isim söyleyin"

DHA

Kaynak: Diğer

Manşet

Haberler